Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, dünyanın iklim ve enerji hedeflerine ulaşması için temiz enerji teknolojilerinin “dramatik” bir şekilde büyütülmesi gerekmektedir. Paris merkezli kuruluş, perşembe günü yayınlanan bir raporda sera gazı emisyonlarını azaltma çağrılarının “her yıl daha yüksek sesle artmasına” rağmen emisyonların hala “sürdürülemez derecede yüksek” olarak tanımladığı seviyelerde olduğunu açıkladı.

Energy Technology Perspectives 2020 Raporu’nda, yalnızca dünyanın enerji sektörünü temiz enerji kaynaklarına taşımaya odaklanmanın net sıfır emisyon elde etmek için yeterli olmayacağı açıklandı. Taşımacılık ve sanayiden binalara kadar değişen sektörlerin de bu tür teknolojilere geçiş yapması gerekeceği belirtildi. Ayrıca biyoenerji, karbon yakalama ve hidrojen gibi diğer teknolojilerin yanı sıra elektrifikasyona odaklanılması çağrısı yapıldı.

IEA’nın raporuyla aynı gün, Amerika Birleşik Devletleri’nde koronavirüs salgınının ülkenin bazı bölgelerinde yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkilemeye devam ettiğini gösteren veriler de geldi.

Güneş Enerjisi Endüstrileri Derneği (Solar Energy Industries Association) ve Wood Mackenzie tarafından derlenen verilere atıfta bulunan ABD Solar Market Insight Q3 2020 raporunda, 2020’nin ikinci çeyreğinde, yılın ilk çeyreğindeki kurulumlara kıyasla %6 düşüşle, 3,5 gigawatt güneş santrali kurulumu yapıldığı belirtti.

Rakamları analiz edecek olursak, yerleşim bölgelerinde %23 düşüş yaşanırken, yerleşim dışındaki yerlerde çeyrek bazda %12 düşüş görüldü. SEIA bu düşüşleri “pandemiyi durdurmak için uygulanan kısıtlamalara ve yerinde barınma emirlerine” bağladı. CNBC

Diğer İçerikler