Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından 1 Aralık tarihinde yayımlanan bir rapora göre, yenilenebilir enerjinin yarısından fazlasını güneş enerjisi kaynaklı olmak üzere 2026 yılına kadar dünyadaki elektrik kapasitesindeki artışın yaklaşık %95’ini oluşturması gerekiyor.

Bu kilometre taşı, güneş panelleri ve rüzgar türbinleri yapımında kullanılan malzemelerin artan maliyetlerine rağmen tespit edildi.

Yıllık Yenilenebilir Enerji Piyasası Raporunda, IEA bu yıl yeni yenilenebilir enerji kapasitesinin 2021’de art arda ikinci kez tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseleceğini belirtiyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “Bu yılki 290 gigawattlık rekor yenilenebilir elektrik kapasite ilavesi, yeni bir küresel enerji ekonomisinin ortaya çıktığının bir başka işaretidir. Bugün gördüğümüz yüksek emtia ve enerji fiyatları, yenilenebilir endüstri için yeni zorluklar yaratıyor, ancak artan fosil yakıt fiyatları aynı zamanda yenilenebilir enerjileri daha da rekabetçi kılıyor.” dedi.

IEA, 2026 yılına kadar yenilenebilir elektrik kapasitesinin, fosil yakıtların ve nükleer enerjinin toplam kapasitesine eşit olacağını öngörüyor.

IEA, geçen ay Glasgow’daki COP26 konferansında verilen taahhütlerle geliştirilen daha sağlam hükümet politikaları ve iklim hedeflerinin artışları yönlendirdiğini, ancak yenilenebilir enerji büyümesinin sıcaklık artışlarını sınırlamak için hızlandırılması gerektiğini belirtiyor.

Çin, yeni kapasitede dünyaya öncülük ediyor ve kendi rüzgar ve güneş enerjisi altyapısı hedeflerinden dört yıl ileride, Hindistan ise yeni kurulumları ikiye katlayacak.

Birol, “Çin, yenilenebilir enerji kaynaklarının artış hızı, ülkenin CO2 emisyonlarında 2030’dan çok önce bir zirveye ulaşabileceğini göstererek, temiz enerji gücünü teyit ediyor.” dedi.

Yine de IEA, önümüzdeki beş yıl içinde, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmek için yıllık ortalama güneş ve rüzgar kapasitesi ilavelerinin kurumun mevcut tahminlerinin neredeyse iki katına çıkması gerektiği ve biyoyakıtlar için yıllık talep büyümesinin dört katına çıkması gerektiği konularında uyarılarda bulundu.

IEA raporunda “2050 yılına kadar yenilenebilir enerjiyi net sıfırla yoluna koymak için hükümetlerin yalnızca mevcut politika ve uygulama zorluklarını ele alması değil, aynı zamanda tüm yenilenebilir enerji kullanımları için talebi artırması gerekiyor.” ifadeleri yer alıyor. Reuters

Diğer İçerikler