Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) artan COVID19 vakaları ve kısıtlayıcı önlemleri ışığında 2021 küresel petrol talep tahminini düşürdü. IEA 2021’de petrol talebinin günlük 5,5 milyon varil iyileşmeyle 96,6 milyon varil olmasını bekliyor. Bu geçen ayki değerlendirmeden %0,3 düşüş anlamına geliyor ve geçen sene COVID19 sebebiyle yaşanan benzeri görüşmemiş 8,8 milyon varil azalmayı izliyor.

Paris merkezli kuruluş, ek seyahat kısıtlamaları içeren önlem paketleri ardından petrol talebindeki büyümenin yılın ilk üç ayında biraz düşeceğini tahmin ettiğini açıkladı. Bu durumun dünya genelindeki hareketliliği daha da kısması ve IEA’nın petrol talebi artışına yönelik tahminini günlük 94,1 milyon varile düşürmesine sebep olması bekleniyor. Kurum küresel aşı dağıtımlarının 2020’de yaşanan benzeri görülmemiş çöküşün düzeltilmesi açısından olumlu temeller attığını da vurguladı.

Geçen haftalarda petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın üretim kesintisi kararı ve COVID19 aşılarının yarattığı olumlu beklenti sonucunda artmıştı. Ancak aşılamanın yavaş ilerlemesi bazı şüpheleri de beraberinde getiriyor. CNBC

Diğer İçerikler