Katrina’dan bu yana görülen en kötü fırtına olan Ida Kasırgası, geçtiğimiz hafta sonu Körfez açıklarındaki petrol üretiminin tahminen %94’ünü ve Louisiana ve Mississippi’deki bir milyon evin elektriğini kesti. Baton Rouge bölgesindeki benzin istasyonlarının yaklaşık %10’unda yakıt tükendi. Binlerce kişi ev jeneratörlerine yakıt almak için sıraya girdi. Ida’nın geçmesiyle birlikte benzin kıtlığının keskin bir şekilde kötüleşmesi bekleniyor.

WTI ham petrol fiyatları pazartesi günü %10 artışla 69$’a yükseldi ve sonra 67,50$’a geriledi.

Ida’nın ve gelecekteki bu tür fırtınaların Amerika’nın enerji tedarik zincirleri üzerindeki etkilerini küçümsemek aptallık olur. Bu yılki Teksas elektrik arzı felaketi, eyalet şebekesi ile sınırlı olan münferit bir olay olsa da Ida Kasırgası’nın yıkımı eyalet sınırlarına bağlı değil ve şimdiden ülkenin petrol ve gaz tedarik zincirlerini etkiliyor.

Teksas ile birlikte Louisiana, ülkenin rafinaj kapasitesinin yaklaşık beşte birini oluşturan 17 petrol rafinerisi ile ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz merkezlerinden biridir. Bu tesisler birlikte günde yaklaşık 3,4 milyon varil ham petrol işliyor (bpd). 2020’de Louisiana’nın iki sıvılaştırılmış doğal gaz ihracat terminali, ülkenin LNG ihracatının yaklaşık yüzde 55’ini sevk etti. Sonuçlar önümüzdeki günlerde daha da netleşecek, ancak kötü hırpalanmış açık deniz hidrokarbon üretimi de dahil olmak üzere hasarın Bayou sınırlarının ötesine geçmesi bekleniyor.

Amerikalılar, erken önlemin uzun süreli kesintileri ve artan enerji fiyatlarını önleyeceğini umabilirler. Bazıları, en kötü durum senaryosunun (rafinerilerin günler yerine haftalarca çalışmaması) pompa fiyatlarını ulusal olarak galon başına 15 ila 25 sent artırabileceğini tahmin ediyor.

Rafineriler arasında işlerin her zamanki gibi devam etmesi arzusu anlaşılabilir, ancak yeniden açılma sürecini aceleye getirmek, kapatmaları uzatabilir. Mizuho Securities’den Robert Yawger “Sadece anahtarı çeviremezsiniz ve bir rafinerinin üretimine devam edemezsiniz. Bu sinir bozucu takvim, özellikle Louisiana kıyılarındaki enerji altyapısının sert bir şekilde vurulmuş olması sebebiyledir.

Entergy Corp, New Orleans’a elektrik sağlayan iletim hatlarının pazar günü kapalı olduğunu ve Güney’in Paris’in karanlıkta kaldığını kaydetti. Tabii ki, petrol endüstrisi toparlanacak. Kasırgalar Louisiana ve Körfez bölgesinde bilinen olaylardır ve firmaların çoğu fırtınadan önce uygun adımları attı. Bu önlemlerin fırtınadan kaynaklanan önemli hasarı başarıyla önlediği kanıtlanırsa, piyasanın istikrara kavuşacağını ve toparlanacağını göreceğiz.

Ancak tamamen açık olan şey, iklim değişikliği ile ilgili olaylara hazırlanma ihtiyacıdır. Enerji şirketleri, etkilenen eyaletler ve Federal hükümet iki cephede iş birliği yapmalıdır: esneklik ve emisyon ayarlamaları. Uygun olduğunda, yakın zamanda tahsis edilen Kongre altyapı fonu, kritik altyapıyı güçlendirerek ve kötüleşen fırtınaların insan yaşamı üzerindeki etkisini en aza indirerek savunmasız bölgelere odaklanmalılardır. Emisyonun neden olduğu iklim değişikliği ile hava durumu kaynaklı hasardaki artış arasında bir bağlantı kanıtlanırsa, petrol şirketleri, zaman çizelgelerini ve uygulamalarını acilen bu duruma ayarlamak zorunda kalacaklar.

Ne Körfez halkı ne de Amerika’nın enerji şebekesi bu ölçekteki fırtınalarla düzenli olarak yüzleşemez.

Kaynak: “Hurricane Ida Puts America’s Energy Security To The Test”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler