Iberdrola, Tayvan’da yaklaşık 6 GW potansiyel kapasiteye sahip üç yeni açık deniz rüzgar geliştirme projesini duyurdu. Da-Chung Bu Offshore Wind, Guo-Feng Offshore Wind ve Ju-Dao Offshore Wind projeleri Tayvan’ın batı kıyısında sırasıyla Taichung, Changhua ve Penghu sularında yer alacak. Bu alanlardaki su derinlikleri hem sabit dip hem de yüzer açık deniz rüzgar teknolojisi için uygundur.

Iberdrola’nın Küresel Açık Deniz Rüzgar Geliştirme Direktörü David Rowland: “Tayvan’ın açık deniz rüzgarında önemli bir büyüme hırsı var ve bu yüzden birkaç yıldır piyasayı yakından takip ediyoruz ve bir yıldan fazla bir süredir bu yeni projeleri geliştirmek için aktif olarak çalışıyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin açık deniz rüzgarının büyük potansiyelini benimsediğini, bu tesisleri hızlı ve ölçekli bir şekilde inşa etmeye çalıştığını görmek olumlu bir gelişme. İklim krizi ve ekonomi için bu iyi haber. Halihazırda tamamladığımız ayrıntılı çalışmalara ve Tayvan’daki tedarik zincirinin yetenekleri hakkında edindiğimiz bilgilere göre, bu yeni projelerin potansiyeli konusunda heyecanlıyız.” dedi.

Tayvan’ın 2031 yılına kadar 9 GW ve 2035 yılına kadar ise 15 GW’lık ek bir açık deniz rüzgarı kurma hedefi var. Iberdrola’nın üç geliştirme projesi, ‘Bölgesel Kalkınma’ ihalelerine hazırlanıyor. Power Engineering

Diğer İçerikler