Hyzon Motors, Hyzon’un hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan ticari araçların daha hafif olmasına ve üretim maliyetinin daha düşük olmasına yardımcı olabilecek yeni bir hidrojen depolama sistemi geliştirdi.

Hafif kompozit malzemeler, patent bekleyen yerleşik hidrojen depolama sistemi teknolojisinde sistemin metal çerçevesiyle entegre edilmiştir. Sistem beş hidrojen silindiri depolama kapasitesine sahip tek raflı bir sisteme dayalı olarak, sistemin toplam ağırlığını yüzde 43, depolama sistemi maliyetlerini yüzde 52 ve gerekli üretim bileşeni sayısını yüzde 75 oranında düşürme yeteneğine sahiptir.

Yeni depolama sistemi, ağırlık ve masrafları azaltmanın yanı sıra değişken miktarlarda hidrojen tankları içerecek şekilde tasarlanabilir. Modüler yapısı nedeniyle, en küçük versiyon beş tank taşıyabilir ve yedi tanka genişletilebilir. Farklı bir varyant on tank içerebilir, bu da onu uzun mesafelerde seyahat eden kamyonlar için ideal kılar.

Her iki düzenleme de tamamen kabinin arkasındayken, bir diğeri kamyonun her iki tarafına iki ilave tank eklenmesini sağlayarak, römorkun boyutunu küçültmeden aracın menzilini genişletiyor.

Hyzon’un Avrupalı ve Amerikalı ekipleri bu teknolojinin oluşturulmasında iş birliği yaptı ve şirket yeni sistemi hem Rochester, NY hem de Groningen, Hollanda tesislerinde üretmeyi planlıyor. Teknoloji, Hyzon’un dünyadaki tüm otomobillerinde kullanılacak.

Hyzon ayrıca bu yeni sistemi diğer ticari araç üreticilerine lisans olarak satmayı planlıyor. Orijinal ekipman üreticilerinin (OEM’ler), hidrojen değer zinciri boyunca çalışan küresel bir işletmeler koalisyonu olan Hyzon Zero Carbon Alliance’ın bir parçası olarak teknolojiye erişmeleri bekleniyor. Energy News

Diğer İçerikler