Hollanda’da 1 Ocak 2023’ten itibaren enerji ücretlerinde tavan fiyat uygulamasına gidilecek.

Hollanda hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, ülkede yaşanan enerji krizi nedeniyle bazı önlemler alındığı açıklandı.

Açıklamaya göre 1 Ocak 2023’ten itibaren gaz ve elektrik ücretleri için yıl boyunca geçici bir tavan fiyat uygulamasına gidilecek, bu bir metreküp gaz için yaklaşık 1,50 euro ve bir kilovat elektrik için 70 cent olacak.

Tavan fiyat uygulaması sayesinde ortalama bir hanenin yıllık 2 bin 280 euro, aylık ise 190 euro tasarruf yapacağı kaydedildi.

Verilen bilgiye ortalama 1200 metreküp gaz ve 2 bin 400 kilovat elektrik tüketimi üzerinden yapılan hesaplamayla bir hanenin aylık faturasının 290 euroyu geçmeyecek.

Enerji faturalarına iki farklı ücret yansıyacağı, ortalama tüketim limitine kadar olan kısım için sabit tavan fiyat tutarı olacağı, ortalama tüketimin üzerindeki kısım için ise piyasa fiyatının yansıyacağı belirtildi. Bunun enerji tasarrufunu teşvik etmek için yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Fiyat tavanına ek olarak, gelecek yıl düşük gelirliler için 1300 euroluk enerji ek ücreti verileceği kaydedildi. Bloomberg HT

Diğer İçerikler