Ticaret kaynakları tarafından sağlanan verilere göre, Hükümetin, rafinerilerin arzı çeşitlendirme çağrısına cevap olarak alternatifler aramasıyla, Orta Doğu ham petrolünün Hindistan’ın petrol ithalatındaki payı Mayıs ayında 25 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Mart ayında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve en büyük ihracatçı Suudi Arabistan liderliğindeki müttefiklerin Yeni Delhi’nin arz kısıtlamalarını gevşetme çağrısını görmezden gelmesi, dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı Hindistan’ı rafinerilere yönelik ham petrol kaynaklarını çeşitlendirmeye yönlendirmişti.

Veriler, Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinin mayıs ayında günde yaklaşık 4,2 milyon varil (bpd) petrol ithal ettiğini gösteriyor. İthalattaki Orta Doğu’nun payı Nisan 2019’dan bu yana en düşük seviye olan %52,7’ye geriledi.

Hindistan’ın Irak’tan sonra en büyük ikinci tedarikçisi olan Suudi Arabistan’dan yapılan ithalat bir önceki yıla göre yaklaşık dörtte bir oranında düşerken, Nisan ayında 3’üncü sıradan 7’nci sıraya düşen Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılan tedarikler de %39 düştü. Orta Doğu’dan yapılan düşük petrol alımları, OPEC’in Hindistan petrol ithalatındaki payını rekor olan düşük seviyeye çekti. Orta Doğu petrolünün yerini almak için rafineriler Latin Amerika, Amerika Birleşik Devletleri ve Akdeniz’den yapılan ithalatı artırdı. Reuters

Diğer İçerikler