Hindistan’ın petrol bakanı, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin Ortadoğu’ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya çalıştığını, Afrika ülkelerinin Hindistan’ın petrol ve gaz kaynaklarını çeşitlendirme çabalarında merkezi bir rol oynayabileceğini söyledi. Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı olan Hindistan, OPEC + bu ayın başlarında Nisan ayında üretim kesintilerine büyük ölçüde devam etme kararı aldıktan sonra, rafinerilerden petrol ithalatının çeşitlendirilmesini hızlandırarak Orta Doğu’ya olan bağımlılıklarını kademeli olarak azaltmalarını istedi.

Bakan Dharmendra Pradhan bir endüstri zirvesinde yaptığı açıklamada, “Hindistan ham petrol ve LNG kaynaklarını daha da çeşitlendirmeye çalışırken, Afrika’nın merkezi bir rolü var- büyük ölçüde yakınlığı ve aktarmalarda herhangi bir tıkanma noktası bulunmaması nedeniyle,” dedi. Hindistan, petrolünün %80’inden fazlasını ithal ediyor ve büyük bir petrol ithalatçısı.

Pradhan, Hindistan’ın petrol ithalatında Afrika’nın payının yaklaşık %15 veya başka bir ifade ile geçen yıl yaklaşık 34 milyon ton petrol olduğunu söyledi. Hindistan’ın Afrika’dan gaz ithalatı da giderek artıyor.

Hindistan geleneksel olarak Nijerya, Angola, Cezayir, Mısır ve Ekvator Ginesi’nden petrol alıyor. Pradhan, son yıllarda Kamerun, Çad, Gana ve Fildişi Sahili’nden de petrol alındığını söyledi.

Dünyanın üçüncü büyük rafinerisi olan Hindistan, önemli bir rafine yakıt ihracatçısıdır.

Pradhan, Afrika’nın Hindistan’ın rafine yakıtları için ikinci en büyük destinasyon olduğunu söyledi ve bazı Afrika ülkelerinde artan teknoloji, yakıt, beceri ve yatırım talebinin Hindistan’a öz sermaye yatırımı ve iki yönlü bağlantı için fırsatlar sunduğunu da sözlerine ekledi. Reuters

Diğer İçerikler