Hindistan, batıdaki Gujarat eyaletinde yeni bir yüzer ithalat terminali inşa ederek sıvılaştırılmış doğal gaz ithalat kapasitesini yüzde 12 artırmayı planlıyor.

Reuters’in bildirdiğine göre terminal gelecek yıl faaliyete geçecek ve Hindistan’ın toplam LNG ithalat kapasitesini yıllık 47,5 milyon tona çıkaracak.

Wood Mackenzie’ye göre, Hindistan geçen yıl 25,7 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz tüketerek 2019’a göre yüzde 14 artış kaydetti. Fiyatlarla ilgili kısıtlamalar olmasına rağmen talebin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam etmesi muhtemeldir. Tıpkı petrolde olduğu gibi, Hindistan da pahalı emtiaların hayranı değil, bu nedenle spot LNG pazarındaki mevcut ralli devam ederse, Hintli alıcıların LNG’ye olan iştahı muhtemelen en azından geçici olarak azalacak.

Bununla birlikte, uzun vadede LNG, dünyanın en büyük enerji ithalatçılarından birinde 5 milyon tonluk yeni ithalat tesisinde umut verici bir geleceğe sahip. Hindistan, karbon ayak izini azaltmak için enerji karışımındaki doğal gazın payını 2030 yılına kadar yüzde 15’e çıkarmayı planlıyor. Şu anda, doğal gaz, enerji tüketiminin sadece yüzde 6,2’sini oluşturuyor.

Asya’da, ekonomiler pandemi kısıtlamalarından çıktığı için son zamanlarda LNG talebi artıyor. Bu durum, spot piyasada LNG fiyatlarını önemli ölçüde yükseltti. Daha fazla ülke enerji geçişine katıldıkça ve emisyon ayak izlerini azaltmaya çalıştıkça, LNG’nin en büyük pazarı olan Asya’da talebin güçlü olmaya devam ettiği görülüyor. Oil Price

Diğer İçerikler