Hibrit parklar rüzgar enerjisini, güneş enerjisini, bataryaları ve hatta gelecekte elektrolizörleri birleştirerek, yollar, şebeke bağlantıları veya trafo merkezleri gibi altyapı paylaşımını sağlayarak daha uygun maliyet sağlar ve şebekeyi destekler.

Hibrit parklar, temiz enerjiyi tek bir yerde üretmek, depolamak veya kullanmak için birden çok teknolojiyi birleştirmek için özel olarak tasarlanabilir veya mevcut tesislere entegre edilebilir.

Vattenfall, İngiltere’de, Avrupa’da şimdiye kadarki ilk hibrit parkı geliştirmiş ve inşa etmişti. 2016 yılında, Parc Cynog ve Pendine’deki mevcut rüzgar çiftliklerinin yanına bir güneş parkı yerleştirilmişti. Bir diğer ilk yapılan hibrit park İngiltere’de Pen Y Coemoedd Rüzgar çiftliğinin yanına ticari bir batarya deposu yerleştirilerek inşa edilmişti.

Vattenfall Wind’in İş Geliştirme Direktörü Vekili Franziska Schuth “Hibrit parkların enerji ortamında ve iş modellerinde de artan bir rol oynamasını bekliyoruz. Bu nedenle, Vattenfall’ın rekabet üstünlüğünü güçlendirmek için hevesli bir uluslararası ekiple bu teknolojiyi daha da geliştirmekten heyecan duyuyoruz” diyor. “Bazı projelerimizde, yakındaki endüstriyel alanlarda alıcılar için yeşil hidrojen üretmek için bir elektrolizör ekleyerek dört teknolojiyi birleştirme fırsatını araştırıyoruz.” dedi.

2019’dan bu yana, çeşitli iş alanlarındaki uzmanlar yalnızca bu teknolojinin geliştirilmesine değil, aynı zamanda iç süreçler ve hibrit parkların inşası için bir yapı oluşturuyor. Ray (Birleşik Krallık), Slufterdam (Hollanda), Eemshaven (Hollanda) Vattenfall’in devam etmekte olan hibrit park projeleridir.

Hibrit Parkların avantajları:

  • Geliştirilmiş şebeke kullanımı: Rüzgar ve güneş enerjisi üretimi, üretim sürelerinde birbirini tamamladığından mevcut şebeke kapasitesinin kullanımı artırılabilmektedir. Ek olarak, bataryalar ve elektrolizörler elektrik kesintilerini önlemek ve şebeke dengeleme hizmetleri sağlamak için kullanılabilir.
  • Maliyet verimliliği: Tüm teknolojiler yollar, şebeke bağlantısı veya trafo merkezleri gibi aynı altyapıyı kullanabilir (ve bu nedenle iki kez inşa edilmesine gerek yoktur).
  • Verimli arazi kullanımı: Farklı teknolojilerin hepsi aynı yerde inşa edilmiştir ve dağınık değildir. Arazi, özellikle Hollanda gibi ülkelerde kıt bir kaynak olduğundan ve bölgesel bölge planlaması daha kısıtlayıcı hale geldiğinden, bu daha önemli hale geliyor.
  • Azaltılmış finansal riskler: Farklı tamamlayıcı teknolojilerin kombinasyonu çeşitliliği artırır ve riskleri azaltır. Uzun vadeli hidrojen, Hidrojen Satın Alma Anlaşmaları yürürlüğe girer girmez değişken enerji fiyatlarına karşı doğal bir koruma olarak görülebilir.

Kaynak: “Combining Wind Power, Solar, Batteries and in Future Even Electrolysers”, Evwind

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler