Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Arizona Üniversitesi’nden bilim adamları, güneş panellerinin verimliliğini %4,5’e kadar artırabildiğini iddia ettikleri bir holografik ışık toplayıcı icat ettiler. Journal of Photonics for Energy’de (JPE) yayınlanan “Normal güneş panellerinin ışık toplama verimliliğini artıran holografik düşük konsantrasyonlu optik sistem” başlıklı makalede sunulan kollektör, düşük maliyetli bir holografik optik eleman (HOE) ve bir difüzör ile üretilmiştir ve geleneksel PV modüllerine kolayca yerleştirilebilir.

Araştırmacılara göre, bu sistem konfigürasyonu kollektörden kırılan ışığın modülün cam kapağının kritik açısını aşmasına izin veriyor ve bu da ışığın toplanıp güneş hücrelerine aktarılabileceği mesafeyi uzatıyor. Difüzör, HOE tarafından kırılmayan ışığı dağıtıyor.

Teknolojinin ticari güneş enerjisi ürünlerine entegrasyonu için bir maliyet değerlendirmesi henüz mevcut değildir. Bilim adamları ileriye dönük olarak, toplayıcıyı dikromatlı jelatin gibi optimize edilmiş kalınlığa ve kırılma indisi modülasyon profillerine sahip materyallerde test etmeyi planlıyor.

Yakın tarihli bir başka araştırma projesinde, Rus bilim adamları, termal-fotovoltaik cihazlar da dahil olmak üzere güneş panellerinin çalışma sıcaklığını azaltabilen prizmatik yoğunlaştırıcılara dayanan bir holografik film geliştirmişlerdi. World Energy

Diğer İçerikler