Solar Space isimli şirket uzayda güneş enerjisi teknolojisinin karasal eşdeğerlerinden daha fazla yenilenebilir enerji üreteceğini söylüyor

Dünya yörüngesine oturacak şekilde tasarlanan bir güneş enerjisi çiftliğinin 2035 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

İngiltere’de Oxfordshire merkezli teknoloji firması Space Solar, projenin gelecekte İngiltere’nin enerji arzına katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Güneş panellerinin birbirine eklenmesi ile 2 km uzunluğa ulaşan çiftlik,ürettiği enerjiyi Dünya’daki alıcılara cep telefonu sinyallerine benzer şekilde gönderecek.

Güneş enerjisi uzay çiftliği, dünya üzerinde yörüngede dönen dev güneş panellerinden oluşuyor. Mucitler, güneş ışığının uzaydaki yoğunluğunın çok daha yüksek olması nedeniyle temiz enerji kaynağı olarak gökyüzüne yöneldi.

Uzayda, güneş ışınları Dünya’dakinden yaklaşık on kat daha güçlü ve sadece gündüz saatlerinde değil, günün 24 saati yakalanabiliyor.

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Dünya’nın 36 bin km üzerinde dolaşacak bir güneş çiftliği planını açıkladı.

ESA’dan yapılan açıklamada, “[Böyle bir proje] Avrupa’nın iklim değişikliğini hafifletmek için yüksek hacimli temiz enerji çözümlerine yönelik uluslararası yarışta kilit bir oyuncu ve potansiyel olarak lider olmasını sağlayacaktır,” denildi.

Kaynak: EURONEWS

Diğer İçerikler