Goldman Sachs analistleri petrol fiyatlarının yatırım eksikliğinden kaynaklanan arz açığı nedeniyle petrol fiyatlarının mevcut 80 dolar seviyesinden 100 dolar üstüne çıkacağını öngördü.
Goldman Sachs’a göre, petrol bu yıl tekrar 100 doların üzerine çıkacak ve yedek üretim kapasitesinin tükenmesiyle 2024’te ciddi bir arz sorunuyla karşı karşıya kalınabilir.
Uygulanan yaptırımların Rus petrol ihracatını düşürmesinin muhtemel olduğunu değerlendiren Goldman Sachs, sıfır-Kovid politikasına son veren Çin’de talebin toparlanmasının beklenmesiyle fiyatların mevcut 80 dolar seviyesinden 100 doların üzerine çıkacağını öngördü.
Suudi Arabistan’da düzenlenen bir konferansta konuşan analist Jeff Currie endüstride talebi karşılamak için gereken, üretime yapılan yatırım eksikliğinin daha yüksek fiyatlar için itici bir güç olacağını ve bu kapasite eksikliğinin 2024 yılına dek büyük bir sorun haline gelebileceğini vurguladı.
Goldman Emtia Araştırma Başkanı olan Currie, Mayıs ayına kadar petrol piyasalarının talebe kıyasla arz açığı vermesi gerektiğini ve bu durumun küresel üreticilerin sahip olduğu kullanılmayan kapasitenin çoğunu tüketerek fiyatlara olumlu yansıyacağını belirtti.
Petrol fiyatları, pandemi döneminde 20 doların altına düşmüş sonrasında toparlanarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle hali hazırda küresel talebin altında kalan arzı bozmasının ardından 130 dolar seviyesine yaklaşarak dalgalı birkaç yıl geçirmişti. Nakliye yakıtlarının maliyeti, rafinerilerin kapasitelerinin sınırına yaklaşmasıyla yükselmiş ve ülkelerin alternatiflere yönelme çabaları sonrası gerilemişti. BloombergHT

Diğer İçerikler