Goldman Sachs ekonomistleri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, enerji tüketimi üzerindeki kısıtlamalar nedeniyle “bir başka büyüme şoku” ile karşı karşıya kaldığından, Çin’in 2021′deki ekonomik büyümesine ilişkin tahminlerini düşürdü.

Wall Street bankacılık devi şimdi Çin’in GSYİH’sinin bir yıl öncesine kıyasla 2021′de %7,8 büyümesini bekliyor. Bu, önceki yıllık %8,2′lik büyüme tahmininden daha düşük bir rakam. Goldman’ın not indirimi, Nomura ve Fitch’in benzer hareketlerini izlemiş oldu.

Ekonomistler salı günkü raporda, “Büyüme üzerindeki nispeten yeni, ancak sıkılaştırıcı bir kısıtlama, enerji tüketimi ve enerji yoğunluğu için çevresel hedeflerin karşılanması için artan düzenleyici baskıdan ileri geliyor” ifadesini kullandılar.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçen yıl Eylül ayında Çin’in 2030 yılına kadar karbon emisyonlarında zirveye ulaşmayı ve 2060 yılına kadar karbon nötr olmayı hedeflediğini duyurmuştu. Bu, kömür üretimini ve diğer karbon ağırlıklı süreçlerin azaltılmasına yönelik ulusal ve yerel planları başlatmıştı.

Reuters’in bildirdiğine göre, emisyonları azaltma çabaları ve kömür arzındaki kıtlık, Çin genelinde Apple ve Tesla’ya tedarik edenler de dahil olmak üzere fabrikalarda üretimi durduran elektrik kesintilerine neden oldu.

Goldman’ın ekonomistleri, “Covid şokunun kendine özgü doğası, ekonomiyi en azından geçici olarak daha enerji yoğun hale getirdi” diyerek, pandemiyi takiben bir ihracat patlamasının üreticilerin enerji talebini artırdığını açıkladı.

Bu arada, kömür kaynaklı emisyonları azaltma çabaları ve kömür ithalatındaki azalma, arz seviyelerini en azından marjda etkileyerek fiyatlarda keskin bir artışa katkıda bulundu.

Goldman, üreticiler arasındaki üretim kesintilerinin ve daha az mali desteğin Çin ekonomisinin bu yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde daha yavaş büyüyeceği anlamına geldiğini belirtti.

Banka, Çin ekonomisinin 2021′in üçüncü çeyreğinde bir yıl öncesine göre %4,8 ve dördüncü çeyrekte %3,2 büyümesini bekliyor. Daha önce Goldman’ın tahminleri üçüncü ve dördüncü çeyrekler için sırasıyla %5,1 ve %4,1 idi.

Çin, ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %7,9 büyüdüğünü açıkladı.

Derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings Salı günü yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinde artan belirsizliğin Asya-Pasifik genelinde ekonomik büyüme beklentilerini etkileyeceğini söyledi. Ayrıca Çin için 2021 büyüme tahminini %8,3′ten %8′e düşürdü. Ayrıca Asya-Pasifik için büyüme tahminini bu yıl için önceki %7,5′ten %6,7′ye indirdi.

S&P Global Ratings’in küresel Baş Ekonomisti Paul Gruenwald bir raporda, “Bir aşağı yönlü ve artan risk, Çin’deki değişen büyüme patikasıyla ilgili” dedi. CNBC

Diğer İçerikler