90 trilyon dolardan fazla finansal varlığı temsil eden Glasgow Net Sıfır için Finansal İttifakı (GFANZ), dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerini iklim değişikliğiyle mücadele için “açık, güvenilir ve iddialı” politikalar uygulamaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler iklim elçisi Mark Carney başkanlığındaki Glasgow Net Zero için Finansal İttifak, birlikte belirlenen politikaların küresel finansal sistemi yeniden yapılandıracağını ve dünyanın düşük karbonlu bir ekonomiye geçişini hızlandıracağını söyledi.

GFANZ üyelerinden gelen harekete geçirme çağrısı, iş dünyasından gelen hükümet eylemine yönelik bir dizi talebin sonuncusu ve Kasım ayında Glasgow’da yapılacak bir sonraki küresel iklim müzakereleri turunun öncesine denk geliyor.

GFANZ, özel talepler arasında, hükümetlere, küresel ısınmayı yüzyılın ortasına kadar sanayi öncesi normların 1,5 santigrat derecenin üzerinde bir seviyede tutma küresel hedefine uyumlu ekonomi çapında net sıfır hedefleri belirleme çağrısı bulunuyor. Ayrıca geçişi açıkça desteklemek, fosil yakıt sübvansiyonlarının aşamalı olarak kaldırılması ve karbon emisyonlarının fiyatlandırılması için mali düzenlemeler talebinde bulundular. “Kamu ve özel kuruluşlar da 2024 yılına kadar net sıfır geçiş planlarını ve iklim raporlamasını açıklamaya zorlanmalıdır” ifadesi de bir başka talep. GFANZ gelişmekte olan pazarlar da dahil olmak üzere geçişi finanse etmek için gereken trilyonlarca doların kilidini açmanın yanı sıra, hükümetlerin “Adil Geçiş” sağlamak için küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve toplulukları desteklemesi gerektiğini de belirtti.

Carney, “GFANZ aracılığıyla, küresel finans sisteminin en iyileri net sıfırı taahhüt etti. Ancak finans firmaları tek başlarına sürdürülebilir ekonomiler sağlayamazlar. G20 hükümetlerinden net, güvenilir ve iddialı iklim politikalarına ihtiyaç var” dedi. Reuters

Diğer İçerikler