Kanadalı bir şirket, Kaliforniya’da her biri şimdiye kadar yapılmış dünyanın en büyük (pompaj depolamalı hidro hariç) enerji depolama sistemi olacak iki adet 500 MW / 5 GWh’lik ‘gelişmiş’ hava sıkıştırmalı uzun süreli enerji depolama (A-CAES) projesi geliştirdiğini duyurdu. Toronto merkezli Hydrostor, 4-6 GWh depolama kapasitesine sahip olan Los Angeles yakınlarındaki Kern County’de 500MW Rosamond projesinde deneyimli ABD’li yenilenebilir enerji geliştiricisi Pattern Energy ve Fransız altyapı yatırım devi Meridiam ile birlikte çalışıyor. Şirket, her iki projenin de üç ila beş yıl içinde devreye alınacağını umuyor.

Hydrostor’un, Ontario’daki 1,75 MW / 10 MWh Goderich tesisinde kanıtlanmış teknolojisi, projelerin her yerde inşa edilebilmesi avantajıyla standart CAES’ten farklıdır.

Alabama’daki 110 MW McIntosh fabrikası gibi standart CAES, basınçlı havayı depolamak için yer altı tuz mağaralarını kullanır ve bu nedenle yalnızca çok sınırlı bir yere inşa edilebilir. Hydrostor, yerden kazılan amaca yönelik olarak inşa edilmiş mağaraları kullanır ve bu nedenle hemen hemen her yerde inşa edilebilir.

Hydrostor’un A-CAES teknolojisi, ısıtılmış basınçlı hava üreten bir kompresörü çalıştırmak için şebekeden veya bir yenilenebilir enerji projesinden elektrik kullanır. Isı, bu hava akımından çekilir ve daha sonra kullanılmak üzere şirketin tescilli termal deposunda saklanır. Bu arada sıkıştırılmış hava, su ile doldurulmuş, amaca uygun yapılmış bir oyuk kısmına pompalanır ve suyu kapalı döngü bir rezervuarın yüzeyine iter.

Elektrik gerektiğinde, sistemin kilidi açılır, sıkıştırılmış havanın üstündeki depolanmış suyun basıncı, gazı bir boru hattından yukarı iter ve daha sonra depolanan ısı ile yeniden ısıtılır. Bu sıcak, sıkıştırılmış hava daha sonra elektrik üretmek için bir türbin aracılığıyla genleştirilir.

Şu anda dünyanın en büyük hidro-olmayan enerji depolama projesi, Kaliforniya’daki 300 MW / 1,2 GWh Moss Landing lityum iyon bataryadır ve bu yılın sonunda 400 MW / 1,6 GWh’ye çıkarılması planlanmıştır. Recharge News

Diğer İçerikler