General Motors yaptığı açıklamada, elektrikli araçlar için planladığı harcamayı 2025 yılına kadar 35 milyar dolara çıkardığını duyurdu. Bu, Mart 2020’den bu yana %75’lik bir artışı temsil ediyor. O zamanlar GM, elektrikli araçlara 20 milyar dolar harcayacağını söylemişti. Bu miktar daha sonra 27 milyar dolara yükseltildi ve şimdi yeniden artırıldı.

Bu yeni finansman duyurusu ile GM, gelecekteki araç planlarına tamamen elektrikli ticari kamyonları da ekleyeceğini açıkladı. Otomobil üreticisi ayrıca elektrikli SUV’ler için daha fazla üretim kapasitesi ekleyecek. Otomobil üreticisi ABD’deki batarya hücrelerinin üretimini artıracağını ve iki yeni batarya tesisi kurma planlarını da hızlandıracağını duyurdu.

GM Başkanı ve CEO’su Mary Barra yaptığı açıklamada, “GM, 2025 yılına kadar yıllık küresel EV satışlarının 1 milyondan fazla olmasını hedefliyor ve daha hızlı ölçeklendirmek için yatırımımızı artırıyoruz çünkü ABD’de elektrifikasyon için ürün portföyümüz için müşteri talebi ile birlikte ivmenin arttığını görüyoruz.” dedi.

Şirket ayrıca, batarya yerine bir araç içinde elektrik üretmek için hidrojen gazının kullanıldığı hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin uygulamalarını artırmak için çalışıyor. GM kısa süre önce batarya ile çalışan bir lokomotif geliştiren Wabtec Corp.’a yakıt hücresi tedarik edeceğini duyurmuştu. CNN

Diğer İçerikler