General Electric’in havacılık birimi ve ortak girişim ortağı Safran of France pazartesi günü yaptıkları açıklamada, emisyonları bugünün seviyelerinin beşte birinden fazla azaltmayı amaçlayan yeni uçak motorları geliştirdiklerini açıkladılar.

GE Aviation ve Safran, CFM ortak girişimi altında en yaygın kullanılan uçak motorlarından bazılarını birlikte üretiyor. Şirketler, birlikte 2030′ların ortalarında hizmete girebilecek yeni teknolojiler geliştirecek ve test edecek olan CFM Rise adlı yeni bir program başlattıklarını belirttiler.

Havacılık endüstrisi, küresel karbon emisyonlarının yaklaşık % 2′sinden sorumlu.

GE ve Safran’ın CFM ortak girişimi, Boeing 737 Max ve ayrıca Airbus A320neo ailesi için motorlar üretiyor. Rakip bir Raytheon Technologies birimi olan Pratt & Whitney de Airbus 320 için motor üretiyor.

2050 yılına kadar ortaklıklarını genişleten şirketler, ticari uçaklardaki kapalı jet motorlarından farklı olarak açık fanlı bir motor tasarlamayı planlıyor.

Teal Group’ta analiz başkan yardımcısı Richard Aboulafia: “CFM’nin birden fazla teknolojiyle uyumlu olabilecek motorlar tasarlama kararı, şirketlerin ileriyi düşündüğünü gösteriyor.” dedi. CNBC

Diğer İçerikler