Gazprom Export bu hafta yaptığı açıklamada , Rusya’nın gaz devi Gazprom’un Ocak-Temmuz 2021 arasında Avrupa’ya olan doğal gaz ihracatını yıllık yüzde 23 artırdığını açıkladı. Gazprom Export’un verilerine göre, bu yılın ilk yedi ayında Gazprom’un Türkiye ve Avrupa’ya gaz satışları yıllık yüzde 23,2 artarak 115,3 milyar metreküpe ulaştı, ancak bu rakam 2018’deki rekor seviyenin altında kaldı.

Avrupa’da pandemi kaynaklı sokağa çıkma kısıtlamaları ile talebin düştüğü geçen yıl ilkbahar ve yaz aylarında yaşanan düşüşün ardından, Avrupa’da doğal gaz talebi bu yıl güçlü bir şekilde toparlandı.

Avrupa doğal gaz talebindeki güçlü toparlanma ve artan fiyatlara rağmen Gazprom, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya ek giriş kapasitesi rezervasyonu yapmadı. Temmuz ayında Avrupa’ya giden kuzey boru hattı güzergahlarında yapılan bakıma rağmen, Gazprom Ukrayna’da teklif edilen fazladan kapasiteyi almadı. Analistler, bunun Rus devi tarafından Avrupa’nın gaz fiyatlarını daha da yukarı çekmek ve şu anda 13 yılın en yüksek fiyatlarından yararlanmak için fırsatçı bir hamle olabileceğini söylüyorlar. Diğer analistler, Gazprom’un arzdaki etkili azalmanın, Avrupa’yı kıtadaki gaz müşterilerinin Ukrayna’yı geçerek Almanya’ya giden tartışmalı Nord Stream 2 boru hattına ihtiyacı olduğunu kabul etmeye zorlamak olacağını düşünüyor. Oil Price

Diğer İçerikler