Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak, 6 Nisan Salı günü G7 maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileriyle net sıfır geçişini desteklemede finansın rolünü tartışmak üzere bir araya geldi. İngiliz Maliye Bakanı Rishi Sunak, katılımcılara G7’nin 100 milyar dolarlık iklim finansmanı yaratma hedefine ulaşmak için planlarını hızlandırmaları gerektiğini söyledi. Bakan Sunak, İngiltere’nin G7 Başkanlığı kapsamında maliye bakanları toplantısına ev sahipliği yaptı. İngiltere Bankası Başkanı Andrew Bailey ile birlikte, uluslardan net sıfır hedefler belirleyip ilerlemelerini istedi.

Toplantıda ayrıca, gelişmiş ülkelerin, düşük karbonlu teknolojileri ve piyasaları entegre ederken, gelişmekte olan ülkelerin iklim krizinin etkilerini hafifletmesini desteklemek için yıllık 100 milyar dolarlık fon ayırma taahhüdünü yerine getirmenin önemi de dile getirildi.

Toplantı, bu hafta gerçekleşecek ve bu yıl Kasım ayında COP26 öncesinde önemli tartışmaları belirleyecek bir dizi üst düzey siyasi tartışmanın ilkiydi. Sunak’ın G20’yi, Uluslararası Para Fonu’nu iklim değişikliğini finansal faaliyetlerine dahil etme konusunda desteklemeye çağırması bekleniyor. Toplantıda ayrıca, sürdürülebilirlikle ilgili finansal raporlama için küresel standartların oluşturulmasına verilen desteğin artırılması üzerine görüşmeler de yapıldı. Euroactiv

Diğer İçerikler