Fransa veya Avrupa’da üretilen elektrikli araç modelleri destekleyecek olan kampanya 1 Ocak’ta uygulamaya giriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, toplumun dar gelirli kesimi için “ayda 100 Euro” elektrikli araç kiralama programı başlattı.

Yalnızca Fransa veya Avrupa’da üretilen elektrikli araç modellerini destekleyecek olan kampanya için rezervasyonlar 1 Ocak’ta alınmaya başlanacak.

İlk etapta 2024’te en az 20 bin teslimatla başlayacak olan programın zamanla hızlandırılması hedefleniyor.

Leasing olarak adlandırılan kiralama sözleşmesi, satın almaya gerek kalmadan araçtan yararlanma imkanı sunuyor. En az 3 yıllık yapılacak olan sözleşmeye göre ödemeler aylık 100 euro civarında olacak, ancak aile modelleri için 150 euroya kadar çıkabilecek.

Kampanyadan yararlanmak için en az 18 yaşında olmak ve Fransa’da yaşadığını kanıtlamak gerekiyor.

Konuyla ilgili bilgi veren bir hükümet danışmanına göre, programın yarısı nihai olarak kişi başına vergi geliri 15 bin 400 eurodan az olan haneler için ayrılacak.

Başlangıçta özellikle düşük gelirli kesimde yılda 8 bin kilometreden fazla araç kullanan ya da iş yerine 15 kilometreden uzak mesafede yaşayan “aktif sürücüler” hedeflenecek.

Hükümet, 2024 yılında, alıcıları başlangıçta katkı payı ödemekten muaf tutan bu kiralama programı sayesinde yalnızca 20 bin ila 25 bin elektrikli aracın teslim edilmesini hedefliyor.

Hükümet, bu sayının Fransa’daki üretimle birlikte artacağını ve 2025 yılına kadar iki katına çıkmasını umuyor.

Kaynak: EURONEWS

Diğer İçerikler