AB, Devlet ve Hükümet Başkanları tarafından onaylanan ve şu anda İklim Yasasında resmi olarak yer alan bir hedef olan 2050 yılına kadar iklim nötrlüğü taahhüdünde bulunmuştu. Fransa bunu sağlamanın anahtarı olacak ve buna göre plan yapıyor. Programmation pluriannuelle de l’énergie, yenilenebilir enerjilerin payını 2030’da nihai enerji tüketiminin %33’üne çıkarmayı planlıyor. Bu, rüzgar enerjisinin genişletilmesi anlamına gelir: kara ve deniz rüzgarı, geleceğe yönelik ve uygun maliyetli bir enerji sistemi oluşturmanın merkezinde yer alacaktır. Fransız halkının ezici çoğunluğu bunu istiyor. Zira Fransa iyi bir rüzgar enerjisi imajına sahip. Rüzgar türbinlerinin yakınında ikamet edenler de olumlu bakıyorlar. Gerçekten de, topluluklar evlerine yakın bir rüzgar çiftliğine sahip olmaktan fayda sağlar. Her yeni türbin, 10 milyon Euro’luk ekonomik faaliyet yaratıyor. Bu paranın çoğu yerel topluluklarda kalıyor.

Ve rüzgar ekonomik iyileşmede rolünü oynuyor. Fransa’da rüzgar eneri sektöründe çalışan 20.000’den fazla insan var ve geçiş sırasında yüksek nitelikli işler artmaya devam edebilir.

WindEurope Baş Politika Sorumlusu Pierre Tardieu şunları söyledi: “Fransa rüzgar enerjisi sektöründe çalışan kadın ve erkeklerle gurur duymalı. Geçişi gerçekleştiriyorlar: büyümeyi hızlandırıyor, topluluklara fayda sağlıyor ve uygun maliyetli, sürdürülebilir ve esnek bir enerji sistemi sunmaya yardımcı oluyorlar.” Evwind

Diğer İçerikler