Fransız hükümeti perşembe günü, mevcut fiyat artışına ışık tutmak ve koordineli bir Avrupa çözümü bulunabilmesi için Avrupa gaz ve elektrik piyasalarının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Maliye Bakanı Bruno Le Maire ve Çevre Bakanı Barbara Pompili, Eurogroup’un euro bölgesi Maliye Bakanları Başkanı Paschal Donohoe’ya mektupta çağrıda bulundular.

Şimdiye kadar, enerji fiyatlarındaki artışa tepki veren Avrupa hükümetleri, çabalarını tüketicilerin mali yükünü hafifletmeye odakladı.

AB ülkeleri arasında daha iyi koordinasyon çağrısında bulunan Le Maire ve Pompili, ne olduğunu belirtmeden daha geniş önlemlerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Kısa vadede piyasa denetçileri, şeffaflıklarını artırmak için enerji piyasalarının “kapsamlı bir incelemesini” de yürütmeleri gerektiğini eklediler.

Reuters tarafından görülen mektupta ayrıca, “mevcut gaz sözleşmelerinin Avrupa’da rahat gaz bulunabilirliğini sağlamak için neden yetersiz olduğunu anlamak için” AB gaz piyasasının işleyişinin araştırılması gerektiğini söylediler.

Elektrik piyasası hakkında şunları söylediler: “Avrupa Komisyonunu, Avrupa elektrik piyasalarının işleyişine ve piyasa fiyatlarını istikrara kavuşturmaya (ve) tüketiciler için oynaklığı sınırlamaya yardımcı olabilecek önlemlere ilişkin derinlemesine bir analiz yapmaya davet ediyoruz”.

Le Maire perşembe günü erken saatlerde bir hidrojen endüstrisi konferansına verdiği demeçte, Fransa elektrik üretiminin %70’ini nükleer santrallerden üretmesine rağmen, Fransız elektrik fiyatlarının gaz fiyatlarındaki artışı izlemesine boş yere seyirci kalamayacağını söyledi.

İki bakan, nihayetinde AB’nin enerji arzını çeşitlendirmesi ve gaz ihraç eden ülkelere olan bağımlılığını olabildiğince hızlı bir şekilde azaltması gerektiğini söyledi.

Konferansta daha önce Le Maire, “Ülkemizin enerji bağımlılığını onlarca yıldır nükleer enerji etrafında sadece (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin tarafından sıkıştırılmak için kurmadık” dedi. Reuters

Diğer İçerikler