ABD merkezli küresel otomobil üreticisi Ford, ABD pazarı için elektrikli araçlar üretmek için 11,4 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Yatırım, Ford’un elektrikli araçlar ve bataryalar için dört yeni üretim tesisi kurmasını ve 2025 yılına kadar 11.000 kişinin istihdam edilmesini sağlayacak.

Otomobil üreticisi en büyük üretim tesisini Tennessee’de ve iki batarya fabrikasını Kentucky’de inşa edecek. Projeler, Güney Koreli firma SK Innovation ile ortaklaşa uygulanacak. Ford, 30 milyar dolarlık genel akıllı mobilite planının bir parçası olarak 7 milyar dolar yatırım yapacak, SK Innovation ise kalan 4,4 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Ford tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, “Bu yatırım, şirketin sürdürülebilir bir Amerikan üretim ekosistemi yaratma ve Paris İklim Anlaşması doğrultusunda bilime dayalı hedeflerle desteklenen karbon nötrlüğüne ulaşma yolundaki ilerlemesini hızlandırma konusundaki uzun vadeli hedefini destekliyor.” Şirketin, 2050 yılına kadar küresel operasyonlarında karbon nötrlüğüne ulaşma hedefi var.

Yatırım, Ford’un sıfır emisyonlu otomobil ve kamyonet üretimini büyütmesini sağlayacak. Şirket, 2030 yılına kadar araçlarının %50’sinin elektrikli olmasını sağlamayı hedefliyor. Bu gelişme, otomobil üreticisini, ABD Başkanının 2030 yılına kadar tüm araç satışlarının %50’sini elektrikli araçların oluşturması yönünde belirlediği hedefle de uyumlu hale getirecek.

Şirkete göre, yeni yatırım planı Ford’un pazar lideri Tesla’yı yakalamasını sağlayacak. Duyuru ayrıca, altyapı eksikliğinin elektrikli araçların üretimini ve kullanımını hızlandırmak için önemli bir engel olarak tanımlandığı bir zamanda geldi. Ancak Biden altyapısının, 2030 yılına kadar elektrikli araçlar için 500.000 şarj cihazının kurulumunu içeren altyapı planıyla bu sorunu çözmesi bekleniyor. Bugün Ford, 63.000’den fazla şarj cihazıyla Kuzey Amerika’nın ‘en büyük’ genel şarj ağına sahip. Smart Energy

Diğer İçerikler