10 MW ve üzerindeki kapasiteli rüzgar türbinleri için düşük maliyetli bir yüzer rüzgar teknolojisi geliştirmeyi amaçlayan Avrupa FLOTANT projesi, Hollanda MARIN araştırma enstitüsünün açık deniz havzasında validasyon model testlerini tamamladı.

Proje koordinatörü PLOCAN, 1/50 ölçekli bir prototipi, aylarca süren tasarımı, ayarlamaları ve simülasyonları test etti. Testler, 15 metrenin üzerindeki dalgaları ve saniyede 27 metreye varan rüzgarları simüle etti. Bu noktada FLOTANT teknolojisi için seçilen iki bölgenin aşırı hava koşullarını simüle edildi: İspanya’daki Gran Canaria’nın Güney Sahili ve İskoçya’daki Barra’nın Batısı.

100 ila 600 metre arasındaki su derinliklerinde yüzer rüzgar kurulumlarını hedefleyen FLOTANT platformu, yeni bir hibrit beton-plastik yüzer altyapıya dayanmaktadır.

Yüzer rüzgar için MWh başına 85-95 EUR aralığında beklenen seviyelendirilmiş bir enerji maliyetine (LCoE) ulaşma hedefiyle yapılan yeni kompozitler, çok sargılı ipler ve polimer yaylar, hafif güç kabloları ve diğer yenilikleri içeriyor. Offshore Wind

Diğer İçerikler