FedEx 2040 yılına kadar bütün küresel operasyonlarında karbon nötr hale geleceğini duyurdu. Şirket, bu doğrultuda 2 milyar dolar yatırım yapıp üç temel alana odaklanacak: araç elektrifikasyonu, sürdürülebilir enerji ve karbon ayırma. FedEx bu doğrultuda, karbon emisyonlarını azaltmak için doğal çözümler geliştirmeye odaklanacak. FedEx, Yale Doğal Karbon Yakalama Merkezi’nin kurulmasına yardımcı olmak için Yale Üniversitesi’ne 100 milyon dolarlık bir fon temin edecek. FedEx’in karbon nötr hedefine ulaşmaya yönelik temel stratejisi şu önemli saç ayaklarını içeriyor:

Araç Elektrifikasyonu: 2040 yılına kadar, FedEx paket toplama ve teslim (PUD) filosunun tamamı sıfır emisyonlu elektrikli araçlardan oluşacak. 2025 yılına kadar, FedEx Express global PUD araç alımlarının %50’sı elektrikli olacak.

Yakıt Tasarrufu ve Uçak Modernizasyonu: FedEx, uçaklarındaki yakıt tüketimini azaltmak için tasarlanmış girişimler üzerinde çalışacak.

Tesisler: FedEx, dünya çapında 5000’den fazla tesisinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapacak.

Doğal Karbon Yakalama: FedEx finansmanı, doğal karbon ayırma çözümlerine yönelik uygulamalı araştırmaları desteklemek için Yale Doğal Karbon Yakalama Merkezi’nin kurulmasını finanse edecek.

Şirket ayrıca, tedarik zincirlerini karbondan arındırmalarına yardımcı olmak için müşterilerle birlikte çalışacağını, uçakları ve araçları için alternatif yakıtlara yatırım yapacağını duyurdu. Renewable Energy World

Diğer İçerikler