Norveçli dev, salı günü yaptığı açıklamada, Norveç’in Equinor ve ABD’li büyük şirket ExxonMobil’in birinci aşamada 8 milyar dolarlık bir yatırımla Brezilya’nın Bacalhau petrol sahasının geliştirilmesi için nihai yatırım kararına ulaştığını söyledi.

Equinor ve Exxon, her biri, operatörün Equinor olduğu Bacalhau petrol sahasında yüzde 40 paya sahipler. Saha, Brezilya devlet petrol devi Petrobras tarafından 2012 yılında keşfedilirken, Equinor 2016’dan beri işletmeci. Bacalhau petrol sahasından ilk petrolün 2024 yılı için planlanması planlanıyor.

“Bacalhau, kilit bir enerji bölgesinde 35 USD’nin bile altında bir rakam ile küresel olarak rekabetçi bir projedir. Equinor’un Projeler, Sondaj ve Tedarikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Arne Sigve Nylund, yaptığı açıklamada, ilk faz için tahmini rezervlerin bir milyar varil petrol olduğunu söyledi.

ExxonMobil Brezilya Baş Ülke Müdürü Juan Lessmann, “Bacalhau alanının geliştirilmesi, küresel portföyümüze yapılan stratejik bir yatırımdır ve ExxonMobil, ortaklarımız ve Brezilya halkı için yüksek getiri sağlama potansiyeline sahiptir” dedi. Oil Price

Diğer İçerikler