Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Akkuyu, Sinop, bir üçüncüyü farklı bir merkezde arkadaşlar çalışıyorlar. Ayrıca onu da yapacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. nükleer santral için çalışmalar yapıldığını belirtti.

Erdoğan, ATV – A Haber – A News – A Para ortak yayınında ekonomi gündemine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın yayında öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

Akkuyu, Sinop, bir üçüncüyü farklı bir merkezde arkadaşlar çalışıyorlar. Ayrıca onu da yapacağız.

Gaz merkezi ile alakalı olarak şu anda sayın Putin’le yaptığımız görüşmede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız kapsamlı çalışmaları muhataplarıyla yapıyor. En yakın merkez olarak Trakya merkezi görülüyor. Bunlar ilk tespitler. Çalışmayı arkadaşlar yaptılar. Uzun zamandır enerji merkezi olma yolunda adımları atıyoruz. Azerbaycan’da sayın Aliyev ile görüştük. Oralardan da alacağız, Tanap’tan da alacağız. Karadeniz’deki gaz keşfi bize ayrı güç katacak.

Sakarya gaz sahasında 540 milyar metreküplük bir keşfimiz var. Gazı 2023’e yetiştirmek için şu anda ekiplerimiz yoğun bir çalışma içinde. Son olarak 110 milyar metreküplük var, tespit edildikçe fazlasını yakalayacağız”

BOTAŞ, gazı ulusal sisteme bağlamak için kara boru hattını bu ay içerisinde tamamlayacak.

Karadeniz ve Akdeniz’de yapacağımız gibi bizim farklı ülkelerde doğalgaz kaynaklarının yoğun olduğu yerlerde gemilerimizle gidip oralardan doğalgazı çıkararak gerek o ülkede gerek üçüncü ülkelere satma şansımız var. Libya bu tür çalışmaların içerisine girebiliriz diyor. BloombergHT

Diğer İçerikler