GULLFAKS C PLATFORM, Kuzey Denizi, 23 Ağustos (Reuters) – Norveçli enerji firması Equinor (EQNR. OL) ve ortakları Çarşamba günü dünyanın en büyük yüzer açık deniz rüzgar enerjisi çiftliğini açtı ve üretimi yakındaki petrol ve gaz platformlarını tedarik edecek ve sera gazı emisyonlarını azaltacak dedi.

 

Equinor’un OMV (OMVV.VI), çoğunluğu ENI (ENI.MI)‘ye ait Vaar Energi gibi diğer petrol firmalarıyla ortaklık kurduğu Hywind Tampen rüzgar çiftliği, geçen yıl Kasım ayında enerji üretmeye başladı ve bu ayın başlarında tam üretime ulaşıldı.

88 megavatlık kapasitesi, Norveç’in batı kıyısından yaklaşık 140 km uzakta, Kuzey Denizi’ndeki Snorre ve Gullfaks petrol ve gaz sahalarındaki beş platform için yıllık güç talebinin yaklaşık% 35’ini karşılayacak.

Equinor’un Norveç’teki arama ve üretim başkanı Kjetil Hove, “Hywind Tampen’in CO2 emisyonlarını yılda 200.000 ton azaltması bekleniyor” dedi.

Bu, Norveç’in 2022’deki toplam karbondioksit (CO2) emisyonlarının% 0.4’üdür. Bazı çevreciler, bu hareketin ülkenin CO2 emisyonlarını düşürdüğü için olumlu etkisi olduğunu söylerken, diğerleri Norveç’in bunun yerine petrol ve gaz üretimini durdurması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: REUTERS

Diğer İçerikler