Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) yeşil hidrojen pazarını genişletmeye ve ülkenin enerji geçişini ve ekonominin karbondan arındırılmasını hızlandırmasına yardımcı olmak için yeni bir ortaklık kuruldu.

ENGIE ve Masdar, üretim, depolama ve ulaşım altyapısına 5 milyar dolara kadar yatırım yaparak BAE’de yeşil bir hidrojen merkezini birlikte geliştirmek için bir anlaşma imzaladı.

Ortaklık aynı zamanda mevcut altyapıyı kullanacak ve diğer pazarlara ihracat yapma potansiyeli olan Gulf Corporation Council (GCC) için giga ölçekli bir yeşil hidrojen merkezi oluşturma kapasitesini genişletmek amacıyla yerel arzı hedefleyecek.

Açıklamaya göre, yatırım 2030 yılına kadar en az 2 GW yeşil hidrojen kapasitesi hedefliyor.

Masdar, yatırımcı ve yenilenebilir enerji geliştiricisi olarak uzmanlığından yararlanırken ENGIE, BAE’deki ortaklığın başarısı için yeşil hidrojen geliştirme konusundaki deneyimini paylaşacak.

ENGIE CEO’su Catherine MacGregor, “BAE’nin Net Sıfır 2050 stratejik girişimine doğrudan katkıda bulunmak için Masdar ile ortak olmaktan çok memnunuz. Bu stratejik ittifak, ENGIE’nin enerji geçişi için önemli bir araç olan yenilenebilir hidrojenin uzun vadeli geliştirilmesine yönelik iddialı hedeflerini göstermektedir.” dedi.

Anlaşma, BAE’nin Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı, ADNOC Genel Müdürü ve Grup CEO’su ve Masdar Başkanı Dr. Sultan Ahmed Al Jaber ve ENGIE CEO’su Catherine MacGregor tarafından Veliaht Prens Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın huzurunda imzalandı. Power Engineering

Diğer İçerikler