Suudi Arabistan, petrol tankerlerinden ikisinin, Birleşik Arap Emirlikleri açıklarında saldırıya uğrayan dört ticari gemi arasında olduğunu açıkladı. Reuters tarafından hazırlanan bir haberde, saldırganların İran Devrim Muhafızları’dan destek aldığı öne sürüldü. Suudi Arabistan ayrıca Doğu-Batı boru hattının pompa istasyonlarına saldırı düzenlendiğini söyledi.

Petrol piyasası, saldırılar ve misilleme tehditlerine rağmen sessizliğini korudu. Brent, hafta başında göre 2 dolar gerileyerek, 72.20$’dan işlem gördü. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al Falih, tankerlere ve boru hattına yapılan saldırıların yalnızca ülkesine değil, aynı zamanda “dünya petrol arzının ve küresel ekonominin güvenliğine” yönelik olduğunu söyledi. ABD Enerji Bilgi İdaresi, Hürmüz Boğazı’nı, petrol için “dünyanın en önemli geçiş noktası” olarak tanımlıyor.

Öte yandan tarih bize ancak çok büyük aksaklıkların küresel petrol piyasasını etkilediğini gösteriyor. Örneğin ABD Donanma Enstitüsü’nün 1988 tarihli dergisinde İran ve Irak arasında tanker savaşlarının yaşandığı, ancak petrol ihracatının önemli ölçüde azalmadığı ve petrol fiyatlarında kayda değer bir artış olmadığını yazılıyordu. Bugün de ABD’nin İran’ın petrol ihracatını azaltmaya yönelik yaptırımlarına rağmen ham petrol piyasasının zorlukların üstesinden geldiği görülüyor.

Kaynak: “The Week in Energy: The Threat to Oil Exports from The Gulf”, Financial Times 

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler