İngiltere’de yeni tartışma saatlerin geri alınması. Bir enerji uzmanına göre saatlerin geri alınmaması durumunda enerji tüketiminin zirveye çıktığı 17:00-19:00 saatleri arasında enerji tasarrufu sağlanabilir ve faturalar düşebilir.

Queen’s Üniversitesi’nde temiz enerji uzmanı olan Prof Aoife Foley’e göre Ekim ayı sonunda saatler geri alınmazsa hanelerin elektrik faturalarında yılda 400 sterlinden fazla tasarruf sağlanabilir. Bu hem yaşam maliyetlerinde yaşanan kriz konusunda insanlara yardımcı olabilir hem de bu kış Ulusal Şebeke üzerindeki baskıyı azaltabilir.

Akşam enerji talebi, gün ışığından yararlanma saatinden sonra güneşin battığı kış aylarında akşam 5 ile akşam 7 arasında zirve yapıyor. Saatler geri alınmazsa, bu sürenin en azından bir kısmı daha az gerçekleşebilir, bu yolla hem karbon emisyonları hem enerji talebi azalabilir.

Bu uygulamanın hükümetin Ukrayna işgalinden kaynaklanan Avrupa’daki “enerji savaşı” ile başa çıkmasına yardımcı olacağını söyleyen Foley, “Bu kış hava koşullarına bağlı olarak, gaz rezervlerinin azalmaya başladığı Aralık ve Ocak aylarında daha büyük enerji sorunlarından kaçınmak için enerjiyi çok ciddiye almaya başlamamız gerekebilir” dedi.

Foley’nin hesaplamaları, kesin miktarlar tarifelere bağlı olsa da, saatlerin Ekim ayı sonunda saatlerin geri alınmaması durumunda hane halklarının günde 1,20 sterlin ve elektrik faturalarında yılda 400 sterlinden fazla tasarruf edebileceğini gösteriyor. The Guardian

Diğer İçerikler