Üreticiler gaz ve elektrik ücretlerini ödeyemedikleri için işçileri işten çıkarıyor ve hatları kapatıyorlar.

Yüksek enerji fiyatları Avrupa endüstrisini olumsuz etkiliyor, fabrikaları üretimi hızla kesmeye ve on binlerce çalışanı serbest bırakmaya zorluyor. Kesintilerin geçici olması beklense de, Avrupa’da acı veren bir durgunluk riskini artıyor. Euro bölgesindeki sanayi üretimi Temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 2,3 düşerek son iki yılın en büyük düşüşü oldu.

Otomobil kapılarından karton kutulara kadar hammaddeleri ürünlere dönüştürmek için gaz ve elektriğe bağımlı metal, kağıt, gübre ve diğer ürünlerin üreticileri kemer sıkma işlemine başladıklarını duyurdu. Avrupa metal ticaret birliği Eurometaux ‘a göre, Avrupa’ nın alüminyum ve çinko üretiminin yarısı çevrimdışına alındı.

Bunlar arasında Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi ve Almanya’da rölantide çalışan yüksek fırınları olan Arcelor Mittal da bulunuyor. Küresel bir alüminyum ürünleri üreticisi olan Alcoa, Norveç’teki eritme tesisinde üretimin üçte birini keseceğini duyurdu. Hollanda’da, dünyanın en büyük çinko üreticisi olan Nyrstar, bir sonraki duyuruya kadar üretimi durduracak. New York Times

Diğer İçerikler