Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye Cumhuriyeti’nin vergi mevzuatına, hukuk kurallarına göre çalışan bir şirket, bir Türk şirketidir.” dedi.

Bakan Bayraktar, A Haber’de Akkuyu NGS ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akkuyu NGS ile ilgili bazı iddiaları anımsatılması üzerine Bayraktar, “Bu konunun iki veçhesi olduğunu düşünüyoruz. Birincisi konunun tam anlaşılmadığını veya anlaşılmak istenmediğini. Fakat Akkuyu NGS projesi 2010’da hükümetler arası anlaşma kapsamında Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında akdedilmiş ve TBMM’de onaylanmış bir anlaşma kapsamında ki bugün TBMM’nin web sitesine girdiğinizde bu anlaşmaya kolaylıkla erişebilir, bütün maddelerini okuyabilirsiniz. Dolayısıyla son derece şeffaf, kamuoyunun önünde olan bir anlaşma.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, Türkiye’nin AK Parti zamanında 21 yıl içerisinde çok önemli değişimlerin ve enerjide çok büyük bir dönüşümün gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Yaklaşık 2,5 kat büyüyen bir enerji sektörümüz var. Buradaki yatırımların büyük çoğunluğu özel sektör eliyle, yerli ve yabancı yatırımcılar eliyle yapıldı. Orada yapılan bir doğal gaz santralinden, geçmişte yapılan bir kömür santralinden, rüzgar, güneş enerjisi santralinden hiçbir farkı yok bu yatırımın.” ifadelerini kullandı.

Akkuyu NGS’nin tamamen Türkiye’nin kontrolünde yürüyen bir proje olduğunun altını çizen Bayraktar, şunları kaydetti:

“Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye Cumhuriyeti’nin vergi mevzuatına, hukuk kurallarına göre çalışan bir şirket, bir Türk şirketi. O çerçevede çalışan, onun ötesinde hükümetler arası anlaşma kapsamında da bizlere her konuda, hem iktisadi hem de güvenlik konularında fevkalade önemli haklarımızın olduğu ve tamamen Türkiye’nin kontrolünde yürüyen bir proje. Onun dışında nükleer güvenlik anlamında da düzenlemelere, uluslararası standartlara son derece uygun yürüyen bir projeden bahsediyoruz. Dolayısıyla art niyetli, açıkçası Türkiye’nin gelişimine, büyümesine bu kadar büyük bir katkı koyacak bu projenin sadece vatandaşın, kamuoyunun gözünde biraz itibarsızlaştırmaya çalışan bir adım. İnşallah bu projeyi önümüzdeki yıl devreye aldığımızda ümit ediyorum ki bu tartışmalar artık geride kalmış olur.”

Kaynak: AA

Diğer İçerikler