Belçikalı araştırma kuruluşları KU Leuven, VITO, imec ve UHasselt arasındaki bir ortak girişim olan EnergyVille, Belçika’nın çatı üstü güneş enerjisi ve kara rüzgarı teknik potansiyelini tahmin etti ve bu iki kaynağın toplam 118 GW kurulu güce ulaşabileceğini tespit etti. Bunun 99,6 GW kısmı yarı yarıya eşit bölünmüş konut ve ticari-endüstriyel çatı üstü güneş enerji sistemi kurulumlarından oluşmaktadır.

Üç Belçika makro bölgesinden, Flamanca konuşan Flanders, çatı sistemleri için en büyük güneş potansiyeline sahip olanıdır, yaklaşık 65 GW ile, onu yaklaşık 30 GW ile Fransızca konuşan Valon Bölgesi ve yaklaşık 4,6 GW ile Brüksel metropol bölgesi izlemektedir.

Model, kullanılabilir alan üzerindeki mevcut politika kısıtlamalarını dikkate aldı ve talep ile şebeke kapasitesi ve esnekliğe göre üretim potansiyelini hesapladı. Araştırmanın bulgularına göre, ticari ve endüstriyel projeler için potansiyel Flanders’ta en yüksektir ve şehir merkezlerinden ziyade güney Batı Flandre ve Meuse-Sambre ekseni gibi otoyollar ve gezilebilir su yolları boyunca sanayi bölgeleri çevresinde yoğunlaşmaktadır.

Araştırma enstitüsü, yere monte ve binaya entegre fotovoltaik (BIPV) kurulumlarının potansiyel ilavelerinin çalışmaya dahil edilmediğini belirtti. Bu, ülkenin güneş enerjisi teknolojisi için analiziyle tahmin edilenden daha büyük bir teknik potansiyele sahip olabileceğini gösteriyor. Uzmanlar “Ne yazık ki, yere monte PV’yi diğer arazi kullanımlarına (su kütleleri, tarım veya endüstriyel kompleksler) göre önceliklendirmek veya BIPV’nin teknik potansiyelini güvenilir bir şekilde mekansal olarak açık bir şekilde değerlendirmek için net bir politika yönergesi mevcut değildir ve bu nedenle henüz bu çalışmada değerlendirilmedi” açıklamasını yaptılar. PV Magazine

Diğer İçerikler