Bir Tesla etkinliğinde konuşan Elon Musk, Tesla’nın gelecek fiyatlandırması hakkında söz verdi. Musk aynı zamanda, mevcut S modelinin yüksek hızlı yeni bir varyasyonunun yakında çıkacağını söyledi.

Tesla’nın batarya geliştirmelerine değinen Musk, 25.000 $ fiyat etiketli Tesla’nın yaklaşık 3 yılda hazır olacağının sözünü verdi. Ancak daha önce de Tesla 35.000 dolarlık bir elektrikli araç sözü vermiş, Tesla Model 3, çok kısa bir süre bu fiyattan satışta kalabilmişti.

Musk ayrıca bu ucuz aracın otonom sürüş kabiliyetine sahip olacağını belirtti ancak bunun için gereken sensor ve ekipmanların pahalı olduğu düşünüldüğünde bu zor bir hedef. Ayrıca Musk Tesla’nın tam otonom sürüş yazılımının da beklenmeyen engellerle karşılaştığını ve yazılımda önemli kısımların baştan yazılmasının gerektiğini itiraf etti. Daha önceki senelerde Musk şirketin ABD’nin bir kıyısından diğerine tamamen otonom şekilde gidebilecek aracının 2017 sonuna kadar hazır olacağını söylemişti ancak bu tarihler tutturulamadı.

Musk yeni yüksek hızlı S Plaid Model için de sipariş almaya başladıklarını duyurdu. Bu model 1100 beygir gücünde ve 0’dan 60 mil hıza 2 saniyenin altında çıkabiliyor. 140.000 $ fiyat etiketiyle S Plain Model Tesla’ya göre tam şarjla 520 mil yol gidebiliyor.

Sunumu süresince Musk ve Tesla yöneticileri Tesla’nın batarya geliştirmeleri üzerinde özellikle durdu. İyileştirilmiş batarya tasarımlarıyla Tesla, bataryalarında “TW/saat ölçeğinde” üretime ulaşmayı umuyor. Bir TW/saat, 1.000 GW/saate denk geliyor. Tesla, şirketin web sitesine göre 2018 yılında Nevada pil fabrikasında yıllık 20 GW/saatlik üretim gerçekleştirdi; bu, bu hızda, zaten dünyanın en yüksek hacimli batarya üretim fabrikası. Tesla, 2022’ye kadar yılda 100 GW/saat ve 2030’a kadar 3 TW/saat üretmeyi hedefliyor. Musk ileride Tesla bataryalarının geri dönüştürülebilir olacağını ve lityum madenciliğine olan ihtiyacın da azalacağını tahmin ediyor.

Musk Tesla araçlarının ön ve arka kısımlarının tek birer alüminyum alaşımdan üretilip bataryayla birleştirileceği yeni bir mühendislik yapısından da bahsetti. Musk’a göre geleceğin elektrikli araçları bu şekilde yapılacak. CNN

Diğer İçerikler