Fiyatlar düştükçe ve seçenekler arttıkça birkaç sene içinde çevreye daha duyarlı lüks SUV araçlar bile tüketici kullanımına sunulacak.

Bloomberg New Energy Finance’in Electric Vehicle Outlook 2018 raporuna göre 2040 yılına gelindiğinde sıfır araba satışlarının %55’inin – ve trafikteki toplam 1,6 milyar arabanın üçte birinin – elektrikli araçlardan oluşması bekleniyor. Önümüzdeki 20 yıl boyunca azalan maliyetler ve zenginleşen model ve seçenekler ile otomobillerin ve otobüslerin elektrikli seçeneklere dönmesi beklentiler arasında.

Daha yakın bir tarih baz alınacak olunursa, 2024 yılında batarya fiyatlarının da düşmesi ile elektrikli araçlar ve içten yanmalı motorlu araçların fiyatlarının aynı çizgiye gelmesi bekleniyor. Geçen sene BNEF’in yine aynı raporunda fiyatların eşitleneceği bu tarih 2026 olarak belirlenmişti. Ancak şimdi elektrikli araçların bu fiyatlara 6 yıl içinde ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu 6 yıllık dönem, ABD’deki otomobil ve hafif kamyonların ortalama yaşının yaklaşık yarısı kadar. Yani bugün satın alınacak herhangi bir araç, elektrikli araçların rekabetçi bir hale geleceği dönemden çok daha uzun bir süre sonra kullanılmaya devam edilebilecek.

Peki kiralamak istenirse? 6 yıllık bu süre her biri 3 yıl olan 2 adet araç kira kontrat döngüsü demektir. Bu ülkedeki araçların üçte birinin kiralık olduğu ABD için önemli bir detay oluşturmaktadır. Bugün araç satın alan bir tüketici konvansiyonel ve elektrikli araçların gelecekteki fiyatlarını önemsiz bulabilir, ancak 6 yıl sonra hangi aracı kiralayacağına karar vermesi gereken biri için oldukça önemli bir kıstas ortaya koymaktadır.

Bununla birlikte, endüstrinin toplam kira oranları, lüks araç kira oranları kadar cazip değildir. Ülkede lüks SUV’lerin yarısından fazlası yani orta dereceli lüks otomobillerin %60’ından fazlası ve daha düşük fiyatlı lüks araçların üçte ikisinden fazlası kiralanmaktadır. Otomobil üreticilerinin de farkında olduğu gibi sürücülerin tercihleri giderek SUV’lere doğru kaymaktadır.

Hem kiracıları hem de satın alıcıları memnun edecek bir şekilde her gün daha fazla seçenek tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Bugün lüks bir araç ya da bir SUV kiralayan bir sürücünün 3 sene içinde kira kontratının süresi dolduğunda önünde 300’den fazla elektrikli araç modeli seçeneği olacaktır. Üç sene sonra bu sayı daha da fazla olacak ve sürücünün özellikle kira fiyatları araçların normal fiyatlarını da yansıtırsa, yalnızca basit bir karar vermesi gerekecektir. Bu noktada elektrikli ya da konvansiyonel araç arasındaki tek fark sürücünün kendi tercihi olacak, birkaç sene içerisinde araç kiralayan sürücüler fazladan hiçbir hesaplama yapmadan kendi istekleri doğrultusunda elektrikli araç ya da normal araç arasında karar verebilecektir.

Kaynak: “Buying Into the Electric Vehicle Future? Maybe Try Leasing It”, Bloomberg

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler