Bir Rystad Energy analizi, elektrikli araçların küresel pazar payı o kadar hızlı artacak ki, batarya üreticileri üretim gereksinimlerini karşılayamayacaklar. Bunun nedeni, yeni madenlerdeki yatırımlar hızlanmadıkça, EV amaçlı bataryaların temel bileşenlerinden biri olan lityum madencilik kapasitesinin talebe yetersiz kalması olacaktır. Kapasite açıkları bu on yılın sonuna doğru lityum fiyatlarını üç katına çıkarabilir. Günümüzün lityum madenciliği kapasitesi, elektrikli araç pazarından gelen talebi rahat bir şekilde karşılayabilirken, elektrikli araçların hızlı yükselişi 2027’den itibaren ciddi bir lityum arz açığı yaratacak. Yıllar geçtikçe bu dengesizlik daha da büyüyecek ve gecikmelere neden olacak.

Yeni lityum madenciliği projeleri inşa etmek için daha fazla yatırım kararının alınması gerekiyor. Rystad Energy’nin tahminine göre, ortalama yeni bir proje geliştirmek, finanse etmek ve inşa etmek beş ila yedi yıl sürebilir.

Aslında, mevcut lityum madenciliği kapasite görünümüne ve elektrikli binek araçların yaratacağı lityum talebinin payına dayanarak, arz açığının 2027’de 75 kWh’lik batarya bazında yaklaşık 3,3 milyon elektrikli aracın üretimini geciktirebileceğini tahmin ediliyor. Etki hızla büyüyerek 2028’de yaklaşık 9 milyon EV’ye ve 2030’da yaklaşık 20 milyon elektrikli araca ulaşacak.

Elektrikli araç üreticileri için büyük bir aksaklık yaşanacak. Dünyada çıkarılacak bol miktarda lityum olmasına rağmen, mevcut ve planlanan projeler talebi karşılamaya yetmeyecektir. “Daha fazla madencilik projesi hızla eklenmezse, karayolu taşımacılığının enerji dönüşümünün yavaşlaması gerekebilir, “diyor Rystad Energy’nin Energy Metals ekibinin Kıdemli Başkan Yardımcısı James Ley.

Lityum iyon tek batarya teknolojisi olmasa da, EV uygulamalarında çok daha üstündür ve bu on yılda başka hiçbir şey onun yerini alamayacaktır. Diğer teknolojiler daha sonra gelişseler bile, lityum kullanmaları muhtemeldir. Belki daha az miktarda lityum kullanabilirler. Lityum, bataryalar için geçerli olan en hafif metaldir ve onu başka bir şeyle değiştirmek enerji yoğunluğunu azaltarak EV’ler için daha kısa menzillere neden olacaktır.

Cam ve seramik gibi batarya dışı pazarlara tedarik sağlayan lityum madenciliği kapasitesi hariç, 2021’de tüm uygulamaların bataryaların üretiminde kullanılabilecek kalan lityum üretim kapasitesi, yılda yaklaşık 520.000 ton lityum karbonat eşdeğeri olarak (LCE) duruyor. Yaygın olarak LCE olarak bilinen bu birim, piyasanın lityum üretimi için en çok kullanılan ölçümüdür. Batarya üreticilerinin LCE talebinin bu yıl yaklaşık 300.000 ton olduğu tahmin ediliyor, ancak bu, hızla büyüyecek. Zaten 2025’te batarya üreticilerinden gelen LCE talebi, diğer kullanımlar hariç tutulduğunda 1,3 milyon tonun biraz üzerindeki LCE madencilik kapasitesiyle karşılaştırıldığında, 1 milyon tonun biraz üzerinde olacak. 2026 yılına kadar, küçük ölçekte bir madencilik kapasitesi açığına doğru ilerleyecek.

Mevcut planlanan madencilik projeleri artırılmazsa, kapasite açığı şişmeye başlayacak ve LCE talebinin 2,8 milyon tona çıkacağı tahmin edildiğinde 2028’de yaklaşık 820.000 tona ulaşacaktır. Talep artmaya devam ettikçe işler daha da kötüleşebilecek ve açık muhtemelen 2030’da 2 milyon ton LCE’ye yükselebilecektir.

Metalin değeri, sadece birkaç yıl önce, 2015’te 6.500 $ / tondan 2018’de 17.000 $ / tonluk rekor bir değere çıktı ve 2019’a doğru düşmeye başladı. LCE fiyatları, 2020’de ton başına yaklaşık 8.200 $ olarak gerçekleşti.

Ley “Tedarikler bu on yılın sonlarında patlayan EV talebini yakalayamazsa, lityum fiyatlarının geçmişteki türbülanslarını tekrarlayabileceğini tahmin ediyoruz. Daha fazla madencilik kapasitesi oluşturmak için yapılacak önemli göreve bakıldığında, fiyatlar piyasadaki dengesizliğin bir sonucu olarak üç katına bile çıkabilir” diye ekliyor.

EV endüstrisi olgunlaştıkça, ikinci ömür batarya kullanımını ve %100’e yakın geri dönüştürülebilirliği teşvik eden endüstriler kurmak ve geliştirmek gerekli olacaktır. Bataryaların geri dönüşümü şimdiye kadar teknik kısıtlamalar, ekonomik engeller, lojistik sorunlar ve yasal boşluklar nedeniyle engellendi.

Batarya geri dönüşümünün her zamankinden daha önemli hale gelmesiyle birlikte, Amerika ve Avrupa’daki yeni kurulan şirketler, yeni batarya geri dönüşüm teknolojisini ticarileştirmeye başlıyor. Daha fazla bataryanın kullanım ömrü sona erdiğinde, geri dönüşümün üstesinden gelmek için giderek artan bir çaba olacağına inanıyoruz. Batarya geri dönüşümünün yaygın bir şekilde benimsenmesi 2030 sonrasına kadar görülmeyebilir, ancak şu anda sisteme giren EV bataryaları normalde 15 yıllık kullanım ömrüne sahip olacak şekilde tasarlandı. Bu nedenle, geri dönüşümün, lityum tedarik kıtlığındaki boşluğu 2025’ten sonra kapatması olası değildir. Bu nedenle, lityum fiyatlarının, şu anda önerilen 40’ın üzerinde yeni maden geliştirilinceye kadar talep tahminimiz doğrultusunda yükselmesini bekliyoruz.

Kaynak: “Lithium Prices Could Triple As EV Production Soars”, World-Energy

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler