ÖZET:

Geçtiğimiz analizlerde internetten alınan veriler ile yapılan analizlere yer verilmişti. Bu raporda ise doğrudan yazarın kendi tüketim verileri ve faturaları üzerinden bir değerlendirme ile en kafa karıştıran konulardan birine açıklık getirilmeye çalışılacaktır. Bu da, kışın faturaların neden yüksek geldiği konusudur. Bu raporda yazarın faturasından alınan gerçek örnekler ile elektrik faturasının kışın neden yüksek geldiği ve sene sene neden farklı olduğu anlatılacaktır. Kısaca cevap vermek gerekirse, bir kombi en az 8-10 LED lamba kadar elektrik tüketmektedir. Ayrıca Ekim-Kasım ve Mart döneminin de soğuk/sıcaklığı önemlidir.

YÖNTEM:

Verilerin tamamı dağıtım şirketinin sağlamış olduğu tüketim portalından alınmıştır. Sistem en fazla 2017’ye kadar izin verdiği için 2017’ye kadar olan veriler kullanılmıştır. Daha önce ev elektrik tüketimi izleme sistemindeki verilerde yardımcı olarak kullanılmıştır.

ANALİZ:

Faturasına bakacağımız ev için Mayıs ve Ocak dönemlerinde yüksek çözünürlüklü dakika bazında tüketim verilerine bakmak faydalı olacaktır.

Sol taraftaki dakikalık tüketim grafiğinde, gece geç saatlerde evde sadece buzdolabı devrede olduğu için sadece buzdolabının dur-kalk döngülerini gösteren bir grafik vardır. Sağ tarafta ise, Ocak ayı içerisinde benzer saatlerde bu eğrinin üzerine tırtıklı bir katman gelmiştir. Bir yandan buzdolabı çalışmakta, diğer taraftan ise kombi motoru çalışmaktadır. Ev içerisindeki su sirkülasyonu için kombi motorları 80-100 Watt çalışıp beklemektedir.

Yani her m3 doğalgaz tüketimi, eğer eski ve ayarları doğru yapılmamış bir kombi kullanılıyorsa, pompa motorundan dolayı 8-10 LED ampül kadar ev tüketimini artırmaktadır. Eğer tüm ay boyunca kombi sürekli açık ise, evde 8-10 LED ampül yanıyormuş kadar da talebi artırmaktadır.

Şekil 1. Dağıtım şirketi sayfasından gerçek tüketicinin aylara göre tüketimi

Dağıtım şirketi portalından alınan grafikte görüldüğü gibi, kışın elektrik tüketimi bahar aylarının hatta yaz aylarının 2 katından fazladır. Alınan verileri normalize eder isek klimasız bir evde yazın 1 olan talebin kışın en soğuk günlerde 2,2 katına çıktığı görülecektir.

SONUÇ:

Kışın özellikle soğuk başlayan bir sonbahar veya Mart’ın tamamına uzayan bir soğuk hava döneminde elektrik faturalarında çok ciddi bir artış görülmektedir. Aslında elektrik faturaları bir anlamda doğalgaz faturalarının da bir türevi gibidir. Doğalgaz tüketimi arttıkça kombilerin elektrik motorları da daha çok çalışmakta ve elektrik tüketmektedir. Kısacası 8-10 LED kadar elektrik tüketen kombiler elektrik tüketiminde evdeki bir diğer buzdolabı gibidir.

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler