İsrail merkezli enerji firması Eco Wave Power’ın (EWP) Üst Yöneticisi Inna Braverman, Türkiye’nin dalga enerjisi alanında yenilikçi teknolojileri geliştirmek ve uygulamak için cazip bir ülke olduğunu belirtti.

Braverman, AA muhabirine, Ordu Büyükşehir Belediyesinin iştiraki OREN Ordu Enerji ile kentte kuracakları dalga enerjisi santraline ilişkin değerlendirmede bulundu.

Santralin, fizibilite çalışmalarından alınacak olumlu sonuçlarla gerekli lisans ve izinlerin alınması koşullarına bağlı olarak 77 megavat kapasitede kademeli olarak inşa edileceğini bildiren Braverman, tesisin inşasının ilk etapta 4 megavatlık pilot istasyonla başlayacağını ve 73 megavatlık kapasitenin inşa, bakım ve işletimiyle devam edeceğini anlattı.

Braverman, santralin patentli, güvenilir ve maliyet avantajlı olacağını, tesisle ilgili yol haritasının Türkiye’deki ilgili lisans ve düzenlemelere yönelik çalışmaların sonuçlanmasıyla netleşeceğini ifade etti.

Santralin maliyetinin yaklaşık 150 milyon dolar hesaplandığını dile getiren Braverman, “Ordu’da yapacağımız tesis tamamlandığında Türkiye’nin şebekeye bağlı ilk, dünyanın en büyük dalga enerjisi santrali olacak.” diye konuştu.

Braverman, Türkiye’de gelecekte olası dalga enerjisi santrali projelerine yönelik, “Sürdürülebilir hedefleri ve İsrail’deki merkezimize bölgesel yakınlığıyla Türkiye, dalga enerjisi alanında yenilikçi teknolojileri geliştirmek ve uygulamak için cazip bir ülke. Türkiye’de diğer dalga enerjisi projelerini geliştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamasında bulundu. Anadolu Ajansı

Diğer İçerikler