Düşünce kuruluşu Agora Verkehrswende tarafından yürütülen ortak bir analize göre, elektrikli mobiliteye geçiş, istihdam yaratan Alman otomobil endüstrisi için bir nimet haline gelebilir. Ayrıca, Doğu Almanya’nın ekonomik olarak daha zayıf eyaletleri, önümüzdeki on yılda içten yanmalı motor teknolojisinden uzaklaşmanın en büyük kazananları olarak ortaya çıkabilir. Elektrikli arabalara geçiş, önümüzdeki on yılda Alman otomotiv endüstrisinde önemli değişiklikler getirecek olsa da, otomobil sektöründeki istihdam sayısının genel olarak bugünkü seviyede kalabileceği ve hatta biraz artabileceği belirtildi. Agora Verkehrswende , Geleneksel tahrik teknolojisinden bağımsız şirketler için üretim ve tedarik endüstrilerindeki işlerde önemli bir büyüme olacağını açıkladı. Enerji altyapısı sektöründeki, enerji üretimindeki ve ayrıca fabrika imalatındaki yeni işlerle birlikte, e-arabalara geçiş 205.000’e kadar yeni istihdam yaratabilir. Aynı zamanda, yanmalı motor teknolojisine yüksek derecede güvenen şirketlerde yaklaşık 180.000 istihdam kaybedilebilecek ve bu da kabaca 25.000 istihdamın pozitif net etkisi ile sonuçlanacaktır.

Agora Verkehrswende başkanı Christian Hochfeld, “Elektrikli mobilite, binek otomobillerin geleceği için tek geçerli senaryodur.” dedi. Dev batarya fabrikalarında yaklaşık 30.000 isithadam yaratılabilir.

Daniel Zwick, Die Welt gazetesinde, bulguların Alman Otomotiv Endüstrisi Derneği (VDA) tarafından, yakın zamanda yapılan bir uyarıyla çelişiyor gibi göründüğünü yazdı. VDA Başkanı Hildegard Müller Mayıs ayında Münih Ifo Enstitüsü’nün yaptığı ayrı bir araştırmaya atıfta bulunarak, “2030’a kadar, özellikle orta ölçekli yan sanayide, mevcut koşullar altında yeniden yaratılamayan 200.000’den fazla istihdam kaybedilebilir.” dedi. Araştırma içten yanmalı motorlu araçların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasının büyük istihdam kaybına yol açacağı sonucuna varmıştı. Clean Energy Wire

Diğer İçerikler