Lityum-iyon batarya fiyatları geçen on yılda üretim maliyetlerinde belirgin bir düşüş gösterdi. Bugün yayınlanan Bloomberg New Energy Finance raporundan alınan tablolar, fiyatlardaki sabit düşüşü gösteriyor.

BNEF, 2023’e kadar endüstrinin 100/kWh $’ı göreceğini tahmin ediyor. Fakat, yakınlarda endüstri içerisinden biri bana maliyetleri daha şimdiden bu noktaya yakın gördüğünü söyledi. Eğer öyleyse, bu fiyat seviyesi birçok başlıca endüstri için bir dönüm noktası olabilir.

Bu endüstrilerin ilki bariz olarak ulaşım. Bu yılın Mart ayından olan McKinsey & Co. raporunda, araştırmacılar batarya grupları için 100/kWh $ maliyetin (diğer bazı maliyet düşürme alanları ile birlikte) iç yakımlı motor (ICE) araçlarına karşı maliyet eşitliği oluşturan elektrikli araçların yolunu açacağını belirtti. McKinsey & Co. 2025 yılında bunun olabileceğini öngördü fakat  batarya maliyet düşürmeleri bu durumu fazlasıyla hızlandırıyor olabilir.

Uzmanlar bile, ICE araç satışlarının geçen yıl devamlı olarak zirve yapmışken, tüm otomotiv OEM’lerinin hızlı bir şekilde EV geleceğine doğru yönelmediklerini söylüyorlar. GM ve Volvo gibi bazı şirketler tüm araç dizilerini EV’lere doğru geçirdiklerini söylerken, diğerleri bunu yapmakta yavaş davranıyorlar. Batarya fiyatlarındaki hızlı düşüş, EV’lerin beklenenden çabuk benimsenmesine yol açarsa, otomotiv endüstrisinde gelecek on yılda çok sayıda değer yaratımı ve yıkımı göreceğimiz anlamına gelmekte.

Fakat ucuz enerji depolaması güneş enerjisi ve bataryaları kurmayı düşünen şebeke bağlantılı tüketicilerin değer önerilerini tamamıyla değiştirdikçe, bu durum aynı zamanda elektrik şirketi endüstrisi için de aynı anlama gelebilir. Sandy Kasırgası Atlantik kıyılarını vurduğunda, birçok üretici ve diğer işyeri sahipleri şebekeden gelen gücün faaliyetlerini yürütmek için her zaman  mevcut olmayacağının büsbütün farkına vardılar. Şimdi 2019’da, Kaliforniya’daki pek çok işyeri sahibi, PG&Ethat elektrik kesintileri yüzünden enerjisiz bırakılan milyonlar ile birlikte aynı dersi öğrenmekteler.

Birçoğu için kesin çözüm “mikro şebekeler”: Şebeke kesintisi durumunda 48 veya daha fazla saat dayanıklılık sağlayan nitelikli batarya kapasitesi ile uyumlu yerinde dağıtılan elektrik enerjisi (genellikle güneş enerjisi). Fakat güneş enerjisi fiyatları ABD’de devamlı yüksek oranda olan güneş enerjisi kurulumunu teşvik ederek düşmeye devam ederken, batarya kapasitesinin yüksek maliyeti mikro şebekelerin uygulanmasını durdurdu. Bu durum elektrik şirketi endüstrisini nasıl etkilemekte? Şirketlerin yalnızca kilowat-saat satarak değil, ayrıca büyük müşterilerin aylık güç kullanımında en büyük 15 dakikalık yükselişlerine bağlı olarak “ihtiyaç ücreti” ödemelerinden de gelir elde ettiğini de unutmamak gerekir. Dağıtılan güneş enerjisi projelerinden güç üretimi artışta iken, devam eden kilowat-saat satışları ve ihtiyaç ücreti ile birlikte, şirket gelirleri de artmaya devam etti.

Kaynak: “Low-Cost Batteries Are About to Transform Multiple Industries”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler