Küresel nüfusun en zengin %1’inin ürettiği karbon emisyonları, en yoksul %50’nin ürettiği emisyon oranının iki katından daha fazla.

BM Çevre Programı’nın (UNEP) Emisyon Raporu’na göre, en zengin %1’lik kesimin, dünyanın Paris Anlaşması’nın 1,5 derece hedefini karşılamasına yardımcı olmak için mevcut emisyonlarını en az 30 kat azaltması gerekiyor.

Rapora göre, 2020’de küresel karbon emisyon oranı, COVID19 salgını nedeniyle 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ki en büyük düşüşü yaşayacak. Küresel emisyonun bu yıl, 2019’a göre %7 daha az gerçekleşmesi bekleniyor. Raporun yazarları, bu yıl emisyonlardaki düşüşün 2050 yılına kadar küresel ısınmada yalnızca 0,01 C’lik bir azalmaya yol açabileceğini tahmin ediyor. Rapor, dünyanın, Paris Anlaşması hedeflerine rağmen, bu yüzyılda hala 3 C’yi aşan bir sıcaklık artışına doğru ilerlediğini gösteriyor. Raporun bulgularına göre, eğer COVID19 salgınından ciddi yeşil bir toparlanma sağlanırsa 2030 sera gazı emisyonlarını %25’e varan oranda azaltmak mümkün ve bu dönüşümün dünyayı Paris Anlaşması hedeflerine ulaştırması da mümkün. Energylivenews

Diğer İçerikler