48 MW Kincardine Açık Deniz Rüzgar çiftliği, İskoçya, Aberdeenshire kıyılarında tamamlandı. Amerikan Denizcilik Bürosu (ABS) pazartesi günü yaptığı açıklamada, 48MW Kincardine Açık Deniz Rüzgar çiftliğinin tamamlandığını ve ardından Büro tarafından “dünyanın en büyük yüzer açık deniz rüzgar çiftliği” olarak sınıflandırıldığını duyurdu.

İskoçya’nın kuzey doğusunda, Aberdeenshire’ın güneydoğu kıyısından yaklaşık 15 kilometre uzakta, 60 metre ile 80 metre arasında değişen su derinliklerinde bulunan Kincardine Açık Deniz Rüzgar çiftliği, beş adet 9,5 MW’lık türbinin yanı sıra daha küçük 2 MW’lık bir türbinden oluşuyor. Kincardine Açık Deniz Rüzgar Çiftliği’ndeki 2 MW’lık türbin, 2018 yılının Ekim ayında kurulmuştu. Şu anda faaliyete geçen Kincardine Açık Deniz Rüzgar Çiftliği’nin her yıl yaklaşık 55.000 İskoç hanesinin ihtiyacı olan 218 GWh elektrik üretmesi bekleniyor.

Proje, Pilot Offshore Renewables’ın bir yan kuruluşu olan Kincardine Offshore Wind tarafından geliştirilirken, Kincardine yüzer rüzgar çiftliğinin mühendislik, tasarım, tedarik, inşaat ve devreye alınması, ACS Group’un bir yan kuruluşu olan Cobra Wind tarafından üstlenildi.

ABS, Global Offshore Kıdemli Başkan Yardımcısı Matthew Tremblay “Bu heyecan verici proje, yüzer türbinlerin potansiyelini gösteriyor ve tüm dünyada sürdürülebilir enerjinin geliştirilmesinde oynayacağı rolün giderek daha önemli olacağından eminiz.” dedi. Renew Economy

Diğer İçerikler