Uluslararası Madencilik ve Metal Konseyi (ICMM), dünyanın en büyük madencilik şirketlerinin 2050 yılına kadar doğrudan ve dolaylı olarak net sıfır karbon emisyonu hedefini taahhüt ettiklerini açıkladı. CEO Rohitesh Dhawan, dünyanın en büyük 28 madencilik şirketinin Başkanı tarafından imzalanan bir açık mektupta, “ICMM üyelerinin 2050 yılına kadar net sıfır kapsam bir (doğrudan) ve iki (dolaylı) sera gazı emisyonuna toplu taahhüdümüz tarihimizde çok önemli bir adımdır” dedi.

Duyuru, küresel ısınmayı sınırlamak için 2015 Paris Anlaşmasını imzalayan yaklaşık 200 ülkenin daha iddialı bir iklim eylemi gerçekleştirmelerini hedefleyen gelecek ayki BM iklim toplantısından önce geldi.

Çevre aktivistlerinin ve hissedarlarının baskısı altında olan Anglo American (AAL.L), Rio Tinto (RIO.L) ve BHP (BHPB.L) dahil olmak üzere, birçok madenci, doğrudan ve dolaylı emisyonlarda 2050 yılına kadar net sıfırı taahhüt etti. Ancak ICMM toplu taahhüdü, küresel madencilik ve metal endüstrisinin üçte birini oluşturan şirketlerin ortak hırsını temsil ediyor.

50’den fazla ülkede 650 tesisi bulunan 28 Şirket, karbondan arındırma konusundaki ilerlemeleri hakkında yıllık olarak rapor verecek.

Boston Consulting Group Genel Müdürü ve Ortağı Konrad von Szczepanski, madenciliğin bir “karbonsuzlaştırma zorluğu” olduğunu, çünkü sektörün nikel ve bakır gibi düşük karbon ekonomisi için hayati önem taşıyan metalleri üretirken emisyonları azaltması gerektiğini söyledi.

Dhawan ise Reuters’e verdiği demeçte, yenilenebilir enerji kullanımının hızlandırılması ve dizel kamyonların kullanımının azaltılması veya ortadan kaldırılmasıyla doğrudan ve dolaylı emisyonların azaltılacağını söyledi.

Dhawan, ayrıca Barrick Gold (ABX.TO) ve Alcoa’yı içeren ICMM üyelerinin 2016-2018 yılları arasında toplu olarak emisyonları %6 oranında azalttığını belirtti. Reuters

Diğer İçerikler