ABD’de ilk açık deniz elektrik trafo merkezi olacak Vineyard Wind’in yakında dünyanın en büyük rüzgar türbinlerinin takılması sonrası Ekim ayında elektrik vermeye başlaması bekleniyor. Projenin 2024 yılına dek 400 bine eve elektrik vermesi bekleniyor.

ABD’de ilk açık deniz elektrik trafo merkezi olacak Vineyard Wind’in Ekim ayında elektrik vermeye başlaması bekleniyor.

Massachusetts, Martha’s Vineyard’ın 15 mil güneyinde, Atlantik Okyanusu’ndan devasa bir yapı olarak yükselen proje, yakında Washington Anıtı ve Özgürlük Heykeli’nin toplamına eşdeğer uzunlukta dünyanın en büyük rüzgar türbinlerine sahip olacak.

Projenin 2024 yılına dek 400 bin eve elektrik sağlayacak büyüklükte elektrik üretmesi bekleniyor.

Artan maliyetler anlaşmaları uygulanamaz hale getirdi

Yükleniciler, artan bileşen fiyatlarının anlaşmaların uygulanabilirliğini imkansız hala getirmeden yıllar önce imzaladıkları güç dağıtım sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye çalışıyorlar.

İlk altı direk bölgede şimdiden yerine yerleştirilmiş durumda ve yüklenici firmalar önümüzdeki hafta devasa rüzgar türbinlerini takmaya başlamayı planlıyor.

Dünyanın en büyüğü olacaklar

Tufts Üniversitesi Mühendislik Profesörü Eric Hines’e göre bu türbinler en azından General Electric Haliade türbinlerinin beklenen yeni versiyonlarını tanıtana kadar dünyanın en büyüğü olacaklar.

ABD Başkanı Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD sularında 30 gigawatt’lık türbin işletimi hedefi belirlemiş buna ek olarak birkaç Kuzeydoğu ve Orta Atlantik eyaleti kendi hedeflerini belirlemişti.

Kaynak : Bloomberg

Diğer İçerikler