BP Dünya Enerji İstatistiksel İncelemesi: 2021’de birincil enerji, tarihteki en büyük miktarda artış gösterdi. Yükselen ekonomiler artışın büyük kısmını oluşturdu. Küresel olarak fosil yakıt enerji tüketimi seviyesi 2019 ve 2021 arasında değişmeden kaldı. BP, yıllık Dünya Enerjisi 2022 İstatistiksel Raporunda, küresel birincil enerji talebinin geçen yıl yüzde 5,8 arttığını ve 2019’daki pandemi öncesi seviyelerini yüzde 1,3 oranında aştığını söyledi. BP’nin yakından izlenen enerji raporuna göre, 2021’de birincil enerji, tarihin en büyük miktarıyla büyüdü ve artışın çoğunu yükselen ekonomiler oluşturdu.

Birincil enerji, 2021’de 31 EJ ile tarihteki en büyük artış ve 2020’de görülen enerji tüketimindeki keskin düşüşü tersine çevirerek büyüdü. 2021’deki birincil enerji talebi, 2019 öncesi COVID seviyelerini 8 EJ ile aştı. BP, 2021’de birincil enerjideki artışın başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ekonomilerden kaynaklandığını söyledi. COVID ile ilgili hareketlilik kısıtlamaları hafifletildi ve sektörler geçen yıl toparlandı.

Gelişmekte olan ekonomiler geçen yıl birincil enerji tüketimini artırırken, BP, gelişmiş ekonomilerde birincil enerji talebinin geçen yıl hala 2019 seviyelerinin altında olduğunu söyledi. 2019 ve 2021 yılları arasında birincil enerjideki artış tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından kaynaklandı. BP’ye göre, düşük petrol talebi, daha yüksek doğal gaz ve kömür tüketimi ile dengelenirken, küresel olarak fosil yakıt enerji tüketimi seviyesi 2019 ve 2021 arasında değişmeden kaldı.

Enerji talebindeki sıçrama ve yeniden canlanan küresel ekonomik büyüme, geçen yıl 2020’ye kıyasla karbondioksit emisyonlarında da artışa neden oldu. BP, enerjiden kaynaklanan emisyonların 2021’de güçlü bir şekilde toparlanarak 2019 seviyelerine geri döndüğünü söyledi. BP’nin baş ekonomisti Spencer Dale, “Birçok yönden, enerji talebindeki bu keskin toparlanma, ekonomik aktivitedeki hızlı toparlanmanın yönlendirdiği küresel başarının bir işaretidir” dedi. Ancak, 2020’de karbon emisyonlarındaki belirgin düşüşün yalnızca geçici olduğunu da vurguladı: enerjiden (metan dahil), endüstriyel işlemlerden ve alevlenmeden kaynaklanan karbon eşdeğeri emisyonları geçen yıl %5,7 arttı.

Kaynak: “World Energy Demand Jumped Above Pre-COVID Levels In 2021”, Oil Price

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler