ABD’nin önde gelen kamu hizmeti şirketi Duke Energy Corp’un (DUK.N) CEO’suna göre, ABD Başkanı Joe Biden’in ülkenin enerji endüstrisini 2035 yılına kadar karbondan arındırma hedefi, ancak gelişmiş nükleer ve karbon yakalama gibi temiz enerji teknolojileri hızla ticari olarak uygulanabilir hale gelirse ulaşılabilir olacak.

CEO Lynn Good, altı eyalette 7,8 milyon kişiye elektrik sağlayan Duke’un 2030 yılına kadar kendi sisteminde %50 karbonsuzlaştırmaya ulaşmayı planladığını söyledi. Ancak bunun ötesindeki ilerlemenin karmaşık hale gelmesi muhtemeldir, diye ekledi. Good, “Diyelim ki %70’i aştığımızda ve %80 veya %90 ila %100’e ulaşmaya çalıştığımızda, bugün ticari ölçekte olmayan bir teknoloji aramaya başlıyoruz. Yani, Başkanın 2035 yılına kadar ulaşma hedefi hakkında düşündüğümde, takvim bu yeni teknolojilerin sadece uygulanabilir olup olmadığına değil, aynı zamanda özel sermayeyi çekebilecek bir fiyata, ticari ölçeğe geçmeye hazır olup olmadığına bağlı olacak.” dedi. Ayrıca Biden yönetimiyle görüştüğünü ve temiz enerji teknolojisi dağıtımını hızlandırmak için araştırma ve geliştirmeyi finanse etmeye çağırdığını söyledi. Good’un yorumları, Biden’ın iklim değişikliğiyle mücadele planının merkezinde yer alan, endüstriyi 2035 yılına kadar net sıfır emisyona ulaştırmanın başarılabilir olduğuna dair ülkenin enerji şirketlerinden gelen şüpheci yaklaşımlarından birisi sadece.

Sorun, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kesintili olması ve rüzgar kesildiğinde veya güneş battığında diğer güç kaynaklarının olmasını gerektirmesidir. Bu diğer güç kaynakları, sıfır emisyonlu hidrojen, gelişmiş nükleer veya uzun süreli batarya enerji depolama gibi şeyleri içerebilir. Bunların hiçbirinin ticari ölçekte uygulanabilirliği henüz kanıtlanmadı.

Good, 2040’larda doğal gazın da önemli bir rolü olacağını, çünkü yenilenebilir üretim düştüğünde hızla uygulanabileceğini de sözlerine ekledi. Reuters

Diğer İçerikler