Goldwind GWH252-16MW 252 metre çapına sahip ve yaklaşık 2.5 futbol sahası büyüklüğünde. Devasa rüzgar türbininin pervaneleri ses hızının üçte iki hızına ulaşabiliyor.

Dünyanın en büyük rüzgar türbininden bir günde elde edilen elektrik miktarı rekor kırarak sürdürüleblir enerjide yeni bir çığır açtı.

Çin’in Fuciyen (Fujian) eyaletinde bulunan deniz üstünde kurulu Goldwind GWH252-16MW adlı devasa rüzgar türbini, bölgede etkili olan sert rüzgar ve tayfun sayesinde 24 saat içerisinde 384.1 megavat (MWh) saat elektrik elde etti.

252 metre boyundaki dev mamut türbini bu alanda dünya rekoru kırarken elde edilen elektriğin 170 bin hane eve, 38 milyon LED lambasına ve ortalama bir elektrikli arabanın 2.2 milyon kilometre gidebilmesine yetecek miktarda olduğu kaydedildi.

Çin, 2021 yılında rüzgar türbinlerine büyük yatırım yaptı ve bu alanda tüm ülkeleri geride bıraktı. Son 5 seneye bakıldığında da Çin’in bu enerji alanına yaptığı yatırım dünyanın geri kalan ülkelerinden çok daha fazla.

Çin sadece 2022 yılında tüm dünyadaki toplam 64.4 megavat saat deniz kenarı (üstü) rüzgar türbini kapasitesinin yaklaşık yarısına bizzat kendisi yatırım yaptı. Teknoloji devi Çin bu alanda Avrupa’da yapılan yüzde 47’lik yatırımı da geride bırakmış oldu.

Çin ayrıca dünyanın en büyük rüzgar türbini çiftliğini de kurmayı amaçlıyor. Bu çiftlik o kadar büyük ki, bir senede elde edeceği elektrik miktarı Norveç’in bir yıllık ihtiyacını karşılayacak kapasitede olacak. Söz konusu dev projenin 2025’ten önce başlaması düşünülüyor.

Kaynak: EURONEWS

Diğer İçerikler